Reklama


Komerční stanice? Trumpova administrativa chce privatizovat ISS

15.02.2018 - Stanislav Mihulka

Prezident Trump chce financovat Mezinárodní vesmírnou stanici jen do roku 2024. Pak přijde řada na soukromé společnosti

<p>Jaký bude další osud Mezinárodní vesmírné stanice? Podle Washington Post by rokem 2024 mělo skončit přímé financování Mezinárodní vesmírné stanice z federálních prostředků USA. </p>

Jaký bude další osud Mezinárodní vesmírné stanice? Podle Washington Post by rokem 2024 mělo skončit přímé financování Mezinárodní vesmírné stanice z federálních prostředků USA. 

Reklama

Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) po roce 2024 dost možná čeká privatizace. Vyplývá to z interních dokumentů NASA, do nichž nahlédli novináři deníku Washington Post. Dokumenty se týkají rozpočtu ISS, který podle všeho dozná výraných změn.

Soukromá vesmírná stanice

Podle Washington Post by rokem 2024 mělo skončit přímé financování Mezinárodní vesmírné stanice z federálních prostředků USA. To prý ale neznamená, alespoň ne nutně, že by stanice musela zaniknout sestupem do atmosféry.

Je pravděpodobné, že v provozu stanice nebo jejích součástí na oběžné dráze budou moci pokračovat soukromé společnosti. Ze stanice by se tak mohlo stát komerční zařízení.

TIP: Zpátky na Měsíc: Prezident Trump nasměroval NASA k našemu souputníkovi

Tento plán má ale mnohé odpůrce. Soukromé společnosti nejsou příliš nadšené, protože zatím nejsou připravené ISS nějakým způsobem využít. Trumpova administrativa rovněž nejspíš narazí v Kongresu a nebude to prý jenom záležitost demokratů. Nelibost vyjadřují zákonodárci z obou stran politického spektra.

  • Zdroj textu: IFL Science
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Markéta I. zvaná Norská panna (1283 až 1290), jež byla z matčiny strany vnučkou skotského krále, zemřela ve svých sedmi letech a její smrt způsobila ve Skotsku spory o následnictví a několik válek.

Historie

Na adresu Guida Grolleho bylo za uplynulé dva týdny odesláno kolem stovky pizz od různých podniků, které dělají rozvážky.

Revue

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.

Zajímavosti

Společnost Virgin Hyperloop One plánuje zavést hyperloop v Indii.

Věda

Při letmém spatření okapi byli první Evropané vzezřením a velikostí zvířete překvapeni. Fantazie pak zvířeti přisuzovala i mnohé rysy, které měly se skutečností pramálo společného

Příroda

Taínové odnesli příchod Evropanů mezi prvními.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907