Konec štiplavých poznámek: Kim Čong-un zakázal v KLDR sarkasmus

Nejrůznější zákazy a příkazy tak nějak k soužití lidí patří. Některé jsou nutné, jiné zbytečné a další vyloženě absurdní. Mezi ty nejabsurdnější patří i čerstvé nařízení určené Severokorejcům

13.09.2016 - Martin Reichman



Prázdné obchody? Může za to Amerika! Špatné počasí? Zlí Američané! Přesolené jídlo, roztržená košile či prohra místního sportovního klubu – to vše bylo mezi prostými Severokorejci zvykem v nadsázce připisovat na vrub arcizlounům z Wall Street. S tím je ale nyní konec - vůdce Kim Čong-un sarkasmus zakázal. 

Obyvatelé Severní Koreje byli varováni, aby v každodenní konverzaci sarkastickým tónem nemluvili o režimu ani Kimovi samém. O zákazu byli občané informováni na sérii masových shromáždění, která se konala po celé zemi.

Zákaz smíchu, obezity i nahoty za volantem

Absurdní nařízení ale rozhodně nejsou vynálezem diktátorů a totalitních vůdců – před dvěma lety se například místopředseda turecké vlády Bülent Arinç vyslovil pro zákaz smíchu a tlachání žen. Není prý dostatečně cudné. V Japonsku zase platí nařízení, které ustanovuje maximální obvod pasu všech obyvatel nad 40 let. Pánové mohou mít maximálně 85 cm, dámy 90 cm. V Thajsku zase nesmíte řídit auto, pokud na sobě nemáte pokrývku hrudníku, tedy tričko nebo košili.

TIP: Zakroucené paragrafy: 5 nejpodivnějších výmyslů práva

Posměchu si vrchovatě užil také americký republikán David Moore, který bojuje za schválení zákona, jenž by zakazoval nosit na veřejnosti nevhodné oblečení. Jde zejména o modely odhalující bradavky (u obou pohlaví) a zvýrazňující hýždě, genitálie a pánev obecně: například elastické kalhoty na jógu nebo pánské slipové plavky.

  • Zdroj textu

    Radio Free Asia

  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci