Reklama


Nikotin škodí: Kouření zvyšuje šanci onemocnění cukrovkou

14.06.2013 - Richard Guryča

Vědci z kalifornské univerzity došli k závěru, že riziko onemocnění diabetem a průvodní komplikace této rozšířené choroby zvyšuje u kuřáků především nikotin. Pro diabetiky tedy není řešením přesedlat například na elektronické cigarety či nikotinové náplasti

Zvýšená škodlivost kouření pro pacienty s diabetem se považuje za dávno známý fakt. Je ověřeno, že u cukrovkářů zvyšuje kouření hladinu cukru v krvi a znásobuje nebezpečné komplikace související s diabetem. Tedy poškození zraku, nervů, selhání ledvin a srdeční potíže. Nová studie nyní potvrdila, že ze všech škodlivin, vznikajících při kouření cigaret, je pro diabetiky nejnebezpečnější samotný nikotin.

Xiao-Chuan Liu, profesor chemie na Kalifornské státní polytechnické univerzitě, představil výsledky své studie vzorků krve diabetických kuřáků. Zjistil, že nikotin, navázaný na lidskou krev, způsobil zvýšení hladiny hemoglobinu A1c (HbA1c) o téměř 35 %. Hemoglobin A1c je přitom standardní ukazatel obsahu krevního cukru v těle.

Podle profesora Liu ze studie vyplývá rovněž to, že pro kuřáky, kteří cukrovkou netrpí, je nebezpečí onemocnění diabetem vyšší, než se předpokládalo.

Studie navíc odhalila mimořádně závažný poznatek: náhradní nikotinové výrobky, tedy nejrůznější nikotinové náplasti a nikotin obsahující elektronické cigarety, představují pro diabetiky rovněž výrazné riziko. Vzhledem k tomu, že stále obsahují nikotin, je u těchto výrobků stejně pravděpodobné zvýšení hladiny hemoglobinu A1c jako při kouření cigaret.

Podle vědců je tak pro diabetiky jedinou možnou dobrou radou zcela se oprostit od závislosti na kouření a nedodávat nikotin do těla ani prostřednictvím žádné z náhražek. Ty sice eliminují škodliviny, vznikající hořením papíru a tabáku, ale před účinky nikotinu na zmíněný hemoglobin cukrovkáře neochrání.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Jak by vypadaly Niagarské vodopády, kdyby v řece Svatého Vavřince došla voda? Reálnou fotografii vyretušoval grafik Joel Krebs.

Zajímavosti

Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Vesmír
Revue

Pohled z Velké Hejšoviny na Broumovské stěny, Broumovskou kotlinu a Javoří hory

Příroda

Snímek z konce října 1937 zachycuje Benita Mussoliniho při oslavách 15. výročí pochodu na Řím, kterým donutil vládu k rezignaci a krále k předání moci do rukou fašistů. Po diktátorově levici jde zástupce Adolfa Hitlera Rudolf Hess a oba muže při přehlídce doplňují další italští generálové.

Válka

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907