Reklama


Kráter ve tvaru spermie prozrazuje mokrou minulost Marsu

12.02.2018 - Stanislav Mihulka

Mars býval plný vody. Dodnes to můžeme rozpoznat na jeho povrchu

Reklama

Mars je sice dost daleko, ale díky skvostným snímkům povrchu planety posílaným americkým satelitem Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) je jako na dosah ruky. Satelit MRO svým kamerovým systémem High-Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) pořídil i pozoruhodný snímek jednoho z kráterů Marsu.

Kráter na fotografii připomíná spermii anebo v méně mládeži nepřístupné verzi pulce. Jde o impaktní kráter, který vznikl po dopadu meteoritu. Velikost kráteru je asi 150 až 200 metrů. Nápadná struktura ocasu „spermie“ vznikla až později, když se stěna kráteru naplněného vodou na jenom místě protrhla a voda se vyvalila ven.

Podle odborníků NASA je na snímcích z povrchu Marsu a dalších podobných míst často obtížné poznat, jakým směrem se takovými kanály valila voda. V případě tohoto kráteru to neplatí, protože máme k dispozici klíčovou informaci o tvaru terénu.

TIP: Kam zmizela voda Marsu? Možná ji nasákly místní horniny

Detailní studium snímků kráteru ve tvaru spermie by tím pádem mělo prozradit leccos zajímavého o historii aktivity vody v této oblasti Marsu i na celé Rudé planetě, která bývala na povrchu mnohem více zavodněná, než je dnes.

  • Zdroj textu: NASA
  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Markéta I. zvaná Norská panna (1283 až 1290), jež byla z matčiny strany vnučkou skotského krále, zemřela ve svých sedmi letech a její smrt způsobila ve Skotsku spory o následnictví a několik válek.

Historie

Na adresu Guida Grolleho bylo za uplynulé dva týdny odesláno kolem stovky pizz od různých podniků, které dělají rozvážky.

Revue

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.

Zajímavosti

Společnost Virgin Hyperloop One plánuje zavést hyperloop v Indii.

Věda

Při letmém spatření okapi byli první Evropané vzezřením a velikostí zvířete překvapeni. Fantazie pak zvířeti přisuzovala i mnohé rysy, které měly se skutečností pramálo společného

Příroda

Taínové odnesli příchod Evropanů mezi prvními.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907