Reklama


Kvůli největšímu radioteleskopu na světě přestěhuje Čína až 10 000 lidí

19.02.2016 - Martin Reichman

V Číně finišuje výstavba největšího radioteleskopu na světě. Kvůli možnému rušení hodlají úřady přestěhovat až 10 tisíc lidí

Aktuálně největší radioteleskop je observatoř Arecibo, nacházející se asi 20 kilometrů od portorického města Arecibo. O své prvenství již ale brzy přijde - nový čínský radioteleskop FAST (Five-hundred-metre Aperture Spherical Radio Telescope) bude po svém dokončení měřit v průměru 500 metrů (Arecibo měří v průměru „jen“ 305 metrů).

Svou rozlohou bude tato obří stavba odpovídat ploše přibližně 30 fotbalových hřišť. Pokud bychom obří talíř radioteleskopu naplnili vínem, na každého ze 7 miliard aktuálně žijících lidí by připadlo zhruba 5 lahví

Stavba, která započala již v roce 2011, se nachází v odlehlé kotlině vápencových hor v provincii Kuej-čou v jižní části země a dokončena má být již v červnu tohoto roku. Celkové náklady na výstavbu se odhadují na 260 milionů dolarů (6,2 miliardy korun).

Velké stěhování

Cena ale není hlavním problémem stavby – přestože se teleskop nachází v řídce obydlené oblasti, odborníci se přesto obávají možného rušení signálu mobilními telefony, Wi-Fi sítěmi, a dalšími zařízeními. Úřady proto v loňském roce rozhodly, že přibližně 10 tisíc lidí žijících ve vzdálenosti do pěti kilometrů od teleskopu se musí přestěhovat. Všem nuceně vystěhovaným vláda nabídla kompenzaci ve výši od 1800 do 2500 dolarů (44 až 60 tisíc korun).

S nuceným stěhováním velkého množství lidí má Čína bohaté zkušenosti – při stavbě obří vodní elektrárny Tři soutěsky se muselo přestěhovat okolo 1,3 milionu lidí. Pod přehradou zmizela dvě velká města a stovky vesnic.

  • Zdroj textu: xinhuanet.com
  • Zdroj fotografií: FAST

ReklamaReklama

Aktuální články

Nejnovější verze robota SpotMini je štíhlejší než předchozí varianty

Věda

Vzdělaná Johanna, nevlastní dcera magistra Kelleyho, používala svůj literární um k znovuzískání rodinné prestiže

Historie

Genom Amišů obsahuje pozoruhodné věci

Věda

Na pádu komunismu v Polsku se nejvíc podílelo odborové hnutí Solidarita, jehož vůdčí postavou se stal elektrikář Lech Wałęsa.

Zajímavosti

Výsadkáři ze 103. gardové divize se vracejí domů

Válka

Obraz italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho se vydražil za 450,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu 9,8 miliardy korun. Dílo zobrazující Ježíše Krista se tak podle aukční síně Christie's stalo nejdražším obrazem, který se kdy na světě prodal v dražbě. Původní odhady udávaly hodnotu díla 100 milionů dolarů, přepočtu 2,2 miliardy korun.
Aukce trvala podle agentury AFP pouhých 19 minut. Dražit se začalo na částce 70 milionů dolarů, tedy 1,5 miliardy korun. Totožnost kupce aukční síň zatím nezveřejnila.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907