Landery s technologií FAST si na Měsíci vybudují vlastní startovací plošinu

Přistání v měsíčním regolitu je nesmírně nebezpečné pro astronauty i jejich techniku. Unikátní technologie FAST by mohla toto nebezpečí minimalizovat

27.09.2021 - Stanislav Mihulka



Většinu povrchu Měsíce pokrývá regolit, tedy prach a větší kousky hornin, vytvořené miliardami let dopadů malých i velkých meteoritů. Kvůli nepřítomnosti vody a větru je regolit proklatě ostrý a nebezpečný, jak pro techniku, tak i pro astronauty. Landery stojící v regolitu jsou permanentně v ohrožení, a když odlétají zpět do vesmíru, jejich motory odpalují do okolí částice rychlostí až tří kilometrů za sekundu.

Řešením by bylo vybudovat startovací plochy. Jenomže budovat cokoliv na Měsíci tradičními „pozemskými“ postupy, je nesmírně náročné a nákladné. Společnost Masten Space Systems vyvíjí unikátní technologii, díky níž si vlastně lander sám postaví malý lunární kosmodrom, už během přistání na Měsíci.

Kosmodrom na počkání

Zní to možná zvláštně, ale je to poměrně jednoduché. Technologie FAST (in-Flight Alumina Spray Technique) zahrnuje vstříknutí keramických částic s hliníkem do plamene raketového motoru ve vhodnou chvíli během přistání. Tyto částice se spojí s lunárním regolitem a vytvoří dostatečně velkou a pevnou plošinu, která poslouží jak při přistání, tak i při startu. Pokud bude FAST použit v programu Artemis, během 10 sekund spotřebuje 184 kg hliníkových částic a vytvoří plochu ve tvaru kruhu o průměru přes 6 metrů. Lander se pak bude muset ještě 2,5 sekundy vznášet, aby se plošina dostatečně zpevnila.

TIP: „Raketový“ těžební systém Rocket M obstará vodu na Měsíci

Na vývoji FAST spolupracují odborníci Honeybee Robotics, Texas A&M University a University of Central Florida, v rámci kontraktu uděleného v programu Phase 1 NASA Innovative Advanced Concepts. Technologie už má za sebou úspěšné testy se simulovaným přistáním na Měsíci, v němž se uplatnily skutečné raketové motory a pozemská náhražka lunárního regolitu. Dalším krokem bude testování přímo na povrchu Luny.


Další články v sekci