Reklama

Reklama

Lidé budoucnosti: Stanou se z lidí obři?

19.7.2015 - Redakce 100+1
Na středověkých hradech se často setkáme s malým brněním či sníženými dveřmi. Když byli lidé před pár staletími tak malí, znamená to, že člověk budoucnosti bude naopak vyšším než dnes?
Nejmenší a nejvyšší muži světa

Výška člověka je dána především geneticky. Rozdíly u populací se stejným genetickým faktorem ovlivňuje životní prostředí a životní úroveň – čím jsou oba uvedené příznaky rozvinutější, tím vyšší se v daném teritoriu rodí lidé. V průběhu vývoje lidstva se sice výška člověka značně lišila, nicméně zmíněný vývoj neměl podobu trvalého nárůstu, ale spíše sinusoidy (tedy kolísal). První zástupci rodu Homo dosahovali výšky okolo 120 cm a lidé před 1,5 milionu lety, které dnes řadíme k druhu Homo erectus, měřili 160–180 cm. Pak výška poněkud stagnovala a průměrný neolitický muž měřil asi jen 165 cm a žena kolem 157 cm.

Spojení středověku se zakrslými rytíři není zcela přesné – vystavované brnění často sloužilo pouze k dekoračním účelům. Naopak můžeme říct, že raně středověcí muži byli poměrně urostlí. Platí to především pro období 9.–11. století, kdy se průměrná výška pohybovala kolem 175 cm, jak dokazuje výzkum historika Richarda Steckela z Ohio State University. Právě ve zmíněné éře převládalo ve světě poměrně příhodné klima, které vystřídala až pověstná „malá doba ledová“ ve 14. století. S ní souvisel nedostatek potravy stejně jako fakt, že se lidé stále častěji stěhovali do měst, kde se pak šířily nejrůznější nemoci a epidemie. Člověk tak až do konce 18. století opět ztrácel na „velikosti“.

A jak se naše výška vyvíjela v posledních stoletích? Timothy J. Hatton z britské University of Essex sledoval růst dospělých mužů z patnácti evropských zemí od poloviny 19. století do roku 1980: a za sledovaných 130 let vzrostla výška příslušníků silnějšího pohlaví o neuvěřitelných 11 cm! Hlavní faktor růstu představuje podle Hattona zlepšování životní úrovně a menší výskyt nemocí. Důležitou roli však dozajista hraje i omezení dětské práce a obecně lepší výživa.

Foto, ilustrace: 
Profimedia
Zdroj: 
100+1 zahraniční zajímavost

S pomocí odborníků z oblasti vědy, techniky, biologie a medicíny vám objasníme všechno neznámé. Pokud vám už dlouho něco vrtá hlavou a nemůžete najít uspokojivou odpověď, neváhejte a zeptejte se na emailu 100+1@epublishing.cz, nebo na našem Facebooku, Twitteru či Google+. Nejlepší dotaz odměníme knihou.

Reklama