Lvi říše hmyzu: Zabijácká duše kudlanek

Snad žádný hmyz není tak skvěle vybaven k lovu a zabíjení jako kudlanky. S jejich jménem je spojen nejen lovecký instinkt, ale také nemilosrdná dohra milostného rituálu, kdy samečci poslouží jako potrava pro dámu svého srdce

22.03.2017 - Martin Ševčík



Odbornou veřejností jsou kudlanky často označovány jako lvi říše hmyzu. Už z tohoto názvu je zřejmé, v čem především tkví jejich pozoruhodnost. Tento dravý hmyz se živí převážně jinými členy hmyzího světa a některé druhy se specializují na lov létavého hmyzu. Přitom ale kudlanky dokážou ulovit i mláďata menších druhů hadů či ještěrů a jsou zaznamenány případy, kdy „hmyzímu lvovi“ padl za oběť drobný kolibřík.

Trpělivost dokonalého lovce

Kudlanky velmi dobře vidí a dokáží otočit hlavu o 180°. Pro zaměření vzdálenosti a k přesnému zacílení jim slouží nejen dobře viditelné velké oči, ale také temenní očka na středu hlavy, kterým se říká ocelli. K samotnému lovu kudlanky používají loupeživé přední nohy. Ty jsou vybaveny ostrými trny, které kořist znehybní a úspěšný lovec pak silnými kusadly začne oběť požírat za živa.

Chycení kořisti předchází často dlouhé vyčkávání. Kudlanky mají krycí zbarvení a na potravu většinou číhají strnule, aby se pohybem neprozradily. Někdy naopak pohyby napodobují list či větvičku ve větru. Některé druhy se specializují na lov v květech a číhají na hmyz vyhledávající květový nektar.

Osudové spojení

Samičky kudlanek se dožívají asi jeden a půl roku, zatímco samci nežijí déle než rok. Samice jsou navíc vždy větší, mohutnější a dá se soudit, že i dravější. Pokud byste chtěli rozlišit pohlaví dvou jedinců a neměli možnost přímého srovnání, je možné počítat články na zadečku, kterých má sameček kudlanky i přes svoji menší velikost víc.

Pohlavní akt začíná opatrným přibližováním samce, který čeká na vhodný okamžik. Poté na samičku naskočí a zachytí se předními loupeživými nohami. Páření probíhá dvanáct i více hodin. Je dobře známo, že samice před, při nebo i po páření požírá svého partnera, ale to se nestává úplně vždy. Není zcela jasné, proč kudlanka likviduje svého milého, ale v prvé řadě je tak zřejmě zajištěna vyšší kvalita vajíček a výživa samice v období, kdy to nejvíce potřebuje. Někdy se stane, že samička ukousne samečkovi hlavu při spojení, když začne být víc aktivní. Občas je možné zahlédnout už bezhlavé samčí tělíčko, jak ještě pokouší spojit se samicí.

Od ootéky po křídla

Vývoj kudlanky začíná v ootéce, což je pěnovitá schránka, kterou samice vytváří na ochranu vajíček. Každý druh vytváří ootéku jiného tvaru a velikosti. Je pozoruhodné, že i nespářená samička může vytvořit ootéku, z níž vzejde nový život. Tomuto způsobu rozmnožování se říká partenogeneze a často se pak líhnou jedinci jednoho pohlaví a v menším počtu, než je běžné.

V obou případech se po určité době začnou líhnout malinké neokřídlené kudlanky-nymfy. U některých druhů se může vylíhnout až 200 nymf z jedné ootéky, přičemž samice dokáže vytvořit jednu až šest pěnovitých schránek. Novorozené kudlanky se spouštějí na tenkých vláknech, podrobí se prvnímu svlékání a po krátké době jsou schopny začít samostatně lovit a většinou i požírat své sourozence.

TIP: Překvapivě dravé: Kudlanky si běžně pochutnávají i na ptácích

Jak kudlanka stárne a vyvíjí, prochází několika obdobími růstu a prodělává několik svlékání. Konkrétní počet je u každého druhu jiný a pohybuje se mezi pěti a deseti případy. Pokaždé však potřebuje dobré podmínky – vhodnou vlhkost prostředí a klid. Při posledním svleku se objevují křídla a kudlanka dospívá. Může se tak přemisťovat a vyhledávat partnery.

Rodný list kudlanek

  • Taxonomie: čeleď kudlankovití (Mantidae), řád kudlanky (Mantodea)
  • Druhová rozmanitost: Existuje cca 2 500 popsaných druhů (400 rodů), jejichž velikost se pohybuje od jednoho do zhruba 25 centimetrů. Nejmenší kudlankou je Bolbe Pygmea, mezi největší patří jedinci rodu Hierodula. Kudlanky mají rády teplo a slunce, takže převážná většina z nich žije v tropech. Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) se vyskytuje i v Česku, především na jihu Moravy.
  • Smysly: Hmatová čidla jsou umístěna v tykadlech a v nohou, dokáží reagovat i na sebemenší zachvění vzduchu. Orgány čichu mají kudlanky na makadlech, slouží jim především k zachycení feromonu – chemické látky, jíž samičky lákají samce. Kudlanky mají dva typy očí – složené (facetové) a jednoduché (ocelli). Složené oči jsou tvořeny velkým počtem malých oček (omtidie).

Kudlanky v teráriu

Přibližně kolem 30 druhů kudlanek se dá chovat v zajetí. Je ovšem nutné dát kudlance potřebné podmínky (například terárium spíš na výšku kvůli snadnějšímu svlékání). Některé druhy, například květové kudlanky, jsou na odchov velmi náročné a je takřka nemožné vytvořit jim odpovídající prostředí.

Měl jsem možnost chovat i kudlanku ďábelskou (Idolomantis diabolika) – velmi zajímavý a náročný druh žijící v Africe. Ze tří jedinců ve stádiu čtvrtého svleku se mi podařilo odchovat do dospělosti jen jednoho samce.

Často chované druhy: Deroplatys Dessicata, Phyllocrania Paradoxa, Sphodromantis Gastrica, Pseudocraobotra Wahlbergii.

Autor pracuje v Plzeňské zoologické a botanické zahradě – samostatné expozici Akva-tera, která se hodně zabývá chovem bezobratlých. Sem spadají i kudlanky. Při větším odchovu si tady kudlanku nebo jiného bezobratlého můžete i pořídit. Rozhodně si ale neberte živočicha, o nějž se nedokážete starat a nabídnout mu vyhovující podmínky.


Další články v sekci