Reklama

Reklama

Malý Indiana Jones: Devítiletý chlapec našel milion let starou fosilii Stegomastodona

25.7.2017 - Martin Reichman
Z obyčejné procházky s rodiči se nakonec vyklubal životní objev. Devítiletý Jude Sparks objevil v Novém Mexiku kosterní pozůstatky tvora, který žil před více než milionem let
Jude Sparks
Jude Sparks se svým objevem

Stegomastodon byl asi 2,8 metru vysoký, vážil 6 tun a vypadal jako robustní verze dnešního slona. 

Loni v listopadu zakopl devítiletý Jude Sparks na procházce v Las Cruces v Novém Mexiku o předmět, který vypadal obří zkamenělá čelist. Svůj nález ukázal rodičům, kteří následně kontaktovali profesora biologie Petera Houde z New Mexico State University. V květnu letošního roku se pak ostatky tvora, který byl identifikován jako Stegomastodon, prehistorický slon, který žil před 1,2 miliony let, podařilo vyjmout ze země.

Podle profesora Houdeho jde o poměrně vzácný nález. Pokud jsou kosterní pozůstatky vystaveny působení počasí, rychle se rozpadají. Chlapec měl ale štěstí, že k odkrytí jeho nálezu došlo relativně nedávno, pravděpodobně při silných deštích.

Stegomastodon byl asi 2,8 metru vysoký, vážil 6 tun a vypadal jako robustní verze dnešního slona. Žil v době Pliocénu až do Holocénu, tedy před 10 000 lety na území Severní a Jižní Ameriky. Řadí se mezi málo slonů (kromě rodu Cuvieronius), kterým se dařilo i v Jižní Americe. 

Reklama