Reklama


Máte astma? Možná za to může vaše babička

12.10.2014 - redakce 100+1

Podle nových studií prý kouření v těhotenství může ovlivnit nejen vlastní děti, ale dokonce i vnoučata kuřačky. Není to přehnané tvrzení?

O škodlivosti kouření nemusíme spekulovat. Existuje spousta odborných článků, z nichž se dozvídáme o široké škále onemocnění, které tento zlozvyk způsobuje. Oxid uhelnatý, obsažený v cigaretovém dýmu, snižuje okysličení krve a tím i všech tkání v těle. Kuřák se tak vystavuje kromě rizika vzniku rakoviny také možnému onemocnění aterosklerózou, infarktu, vzniku srdečních arytmií a celé řadě dalších komplikací.

Každý také ví, že přijímáním nikotinu a dehtu v těhotenství matka velmi nebezpečně ovlivňuje zdraví svého nenarozeného dítěte. Podle posledních zjištění vědců Bristolské univerzity však těhotná kouřící žena může ovlivnit navíc i zdravotní stav svých vnoučat. Tuto teorii potvrdily také experimenty na krysách v kalifornském institutu Harbor-UCLA Medical Centre.

Novorozenci s astmatem

Vědci při nich vystavovali březí krysy nikotinovému kouři. Jejich mláďata se narodila s poškozením plic, trpěla chronickým plicním onemocněním a měla sklony k astmatu. I když tito jedinci již dále po narození nikotinovému kouři vystaveni nebyli, jejich potomci se narodili se stejnými vadami plic.

V současné době žije po celém světě 300 milionů lidí s astmatem, je tedy otázkou, zda to částečně nemá na svědomí i generace našich babiček, která ještě o extrémní škodlivosti kouření nevěděla. 

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Jak by vypadaly Niagarské vodopády, kdyby v řece Svatého Vavřince došla voda? Reálnou fotografii vyretušoval grafik Joel Krebs.

Zajímavosti

Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Vesmír
Revue

Pohled z Velké Hejšoviny na Broumovské stěny, Broumovskou kotlinu a Javoří hory

Příroda

Snímek z konce října 1937 zachycuje Benita Mussoliniho při oslavách 15. výročí pochodu na Řím, kterým donutil vládu k rezignaci a krále k předání moci do rukou fašistů. Po diktátorově levici jde zástupce Adolfa Hitlera Rudolf Hess a oba muže při přehlídce doplňují další italští generálové.

Válka

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907