Reklama


Mise vesmírného traktoru končí: Kongres seškrtal NASA rozpočet

16.06.2017 - Martin Reichman

Mise, která měla vyzvednout balvan z blízkozemní planetky, zřejmě definitivně končí. Americký Kongres neschválil její další financování

Asteroid Redirect Mission - Původní plán počítal s vysláním robotické sondy k blízkozemní planetce. Po přistání měl robot dopravit obří balvan k Měsíci, kde jej měli prozkoumat astronauté.
Asteroid Redirect Mission - Původní plán počítal s vysláním robotické sondy k blízkozemní planetce. Po přistání měl robot dopravit obří balvan k Měsíci, kde jej měli prozkoumat astronauté.

Měla to být spektakulární vesmírná mise srovnatelná s příběhem sondy Rosettyuž za čtyři roky měla k vybrané planetce zamířit robotická sonda, přistát na jejím povrchu a vyzvednout z něj balvan. Po jeho dokonalém prozkoumání jej měl robot ARRM přemístit na oběžnou dráhu Měsíce. Ze Země by pak k němu zamířili astronauté s cílem odebrat z něj vzorky a dopravit je zpátky na Zemi.

Konec vesmírného traktoru

Nyní to ale vypadá, že mise Asteroid Redirect Mission (ARM) skončí v šuplíku plánovačů NASA. V rámci úsporných opatření nezískala NASA od Kongresu dostatek financí a mise tak zřejmě definitivně končí.

Vše přitom vypadalo velmi nadějně – v loňském roce NASA oznámila první zkoušky robotické paže, která měla balvan z povrchu planetky vyzvednout. Souběžně probíhal výběr cílové planetky. Vesmírná agentura jako vhodný cíl zvažovala Itokawu, Bennu, 1999 JU a 2008 EV5, přičemž posledně jmenovaný objekt patřil mezi nevětší favority. Projekt měl posloužit k otestování technologií pro případ, že by Zemi hrozila srážka s vesmírným objektem a technologie použité během této mise měly najít uplatnění při stavbách základny na Měsíci a na Marsu.

TIP: Kolik stojí velké mise? New Horizons stojí jako jeden den armády v Iráku

Podle Dana Mazaneka, který se na přípravách náročného projektu podílel, neznamená zrušení mise konec vývoje původně plánovaných technologií. Robotická paže, stejně jako další plánované součásti, mohou najít své uplatnění v dalších projektech NASA. Podle Mazaneka je dokonce možné, že se v budoucnosti NASA k projektu ARM vrátí.

  • Zdroj textu: spacenews.com
  • Zdroj fotografií: NASA

ReklamaReklama

Aktuální články

Některé kočky preferují pravou, některé levou

Věda

Zimní idyla na okraji Zemské brány

Příroda

Vlevo normální mozek, vpravo mozek s pokročilou boxerskou demencí.

Věda

Nejbližší přiblížení k Uranu nastalo 24. ledna 1986, kdy se sonda nacházela 81 500 km nad horní vrstvou Uranovy atmosféry. Během průletu kolem planety sonda objevila 10 dříve neznámých měsíců. Během průletu sonda odeslala k Zemi okolo 8 000 fotografií.

Vesmír
Revue

Robotický zaměstnanec Fabio dostal padáka

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907