Reklama


Mise vesmírného traktoru končí: Kongres seškrtal NASA rozpočet

16.06.2017 - Martin Reichman

Mise, která měla vyzvednout balvan z blízkozemní planetky, zřejmě definitivně končí. Americký Kongres neschválil její další financování

Asteroid Redirect Mission - Původní plán počítal s vysláním robotické sondy k blízkozemní planetce. Po přistání měl robot dopravit obří balvan k Měsíci, kde jej měli prozkoumat astronauté.
Asteroid Redirect Mission - Původní plán počítal s vysláním robotické sondy k blízkozemní planetce. Po přistání měl robot dopravit obří balvan k Měsíci, kde jej měli prozkoumat astronauté.

Měla to být spektakulární vesmírná mise srovnatelná s příběhem sondy Rosettyuž za čtyři roky měla k vybrané planetce zamířit robotická sonda, přistát na jejím povrchu a vyzvednout z něj balvan. Po jeho dokonalém prozkoumání jej měl robot ARRM přemístit na oběžnou dráhu Měsíce. Ze Země by pak k němu zamířili astronauté s cílem odebrat z něj vzorky a dopravit je zpátky na Zemi.

Konec vesmírného traktoru

Nyní to ale vypadá, že mise Asteroid Redirect Mission (ARM) skončí v šuplíku plánovačů NASA. V rámci úsporných opatření nezískala NASA od Kongresu dostatek financí a mise tak zřejmě definitivně končí.

Vše přitom vypadalo velmi nadějně – v loňském roce NASA oznámila první zkoušky robotické paže, která měla balvan z povrchu planetky vyzvednout. Souběžně probíhal výběr cílové planetky. Vesmírná agentura jako vhodný cíl zvažovala Itokawu, Bennu, 1999 JU a 2008 EV5, přičemž posledně jmenovaný objekt patřil mezi nevětší favority. Projekt měl posloužit k otestování technologií pro případ, že by Zemi hrozila srážka s vesmírným objektem a technologie použité během této mise měly najít uplatnění při stavbách základny na Měsíci a na Marsu.

TIP: Kolik stojí velké mise? New Horizons stojí jako jeden den armády v Iráku

Podle Dana Mazaneka, který se na přípravách náročného projektu podílel, neznamená zrušení mise konec vývoje původně plánovaných technologií. Robotická paže, stejně jako další plánované součásti, mohou najít své uplatnění v dalších projektech NASA. Podle Mazaneka je dokonce možné, že se v budoucnosti NASA k projektu ARM vrátí.

  • Zdroj textu: spacenews.com
  • Zdroj fotografií: NASA

ReklamaReklama

Aktuální články

V Perugii můžete projít etruskou bránou starou více než dva tisíce let.

Zajímavosti

Mamograf je speciální rentgen pro diagnostiku rakoviny prsu

Věda

Ukrajinský voják pózuje s útočnou puškou AK-74 kdesi na východní Ukrajině

Válka
Zajímavosti

Neutrinový „snímek“ Slunce pořízený detektorem Super-Kamiokande vznikl v noci, tedy „skrz Zemi“. Zachycuje v podstatě pouze horké sluneční jádro

Vesmír

Rychlostní rekord v hodnotě téměř 126 km/h padl na stěně smrti loni

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907