Mladíkovi, který si ustřelil obličej, lékaři transplantovali tvář jiného sebevraha

Dva životy, jeden příběh. Lékaři z minnesotské kliniky propojili život dvojice sebevrahů – přeživší získal tvář zemřelého

20.02.2017 - Martin Reichman



Když se v roce 2006 pokusil Andy Sandness spáchat sebevraždu, bylo mu pouhých 21 let. Zoufalý čin mu tehdy naštěstí nevyšel, následky ale byly více než hrozné – Andy si totiž ustřelil velkou část obličeje. Lékaři z minnesotské klinika Mayo sice dělali všechno možné, chybějící části obličeje ale nahradit nedokázali.

56 hodin na sále

Naděje na normální život svitla Andymu v roce 2012, tehdy se lékaři začali zabývat myšlenkou na transplantaci obličeje. Andy musel během tří let absolvovat 50 pohovorů, během kterých ho lékaři seznamovali s možnými riziky náročného zákroku. V lednu 2016 byl Andy Sandness přidán na seznam čekatelů na transplantaci. Počítal přitom s tím, že jeho čekání může trvat i několik let.

Netrvalo. O pouhých 5 měsíců později se lékaři Andymu ozvali, že mají vhodného dárce. Shodou okolností šlo také o sebevraha. Transplantace obličeje trvala 56 hodin a podílelo se na ní 60 zaměstnanců kliniky. Během zákroku byl Andymu transplantován nos, tváře, zuby, rty, čelist a brada.

Dnes má Andy nejen novou, ale i novou šanci na lepší život. Může jíst a dýchat jako každý jiný zdravý člověk. V transplantovaných tvářích se mu do jisté míry obnovil i cit.

Transplantace obličeje

První úplnou transplantaci obličeje v USA provedli v roce 2011 lékaři bostonské nemocnice pod vedením českého chirurga Bohdana Pomahače. Příjemcem byl stavební dělník Dallas Wiens, který utrpěl vážné zranění při kontaktu s vedením elektrického proudu. Úplně první celkovou transplantaci obličeje provedli v březnu 2010 španělští lékaři v Barceloně. Příjemcem byl farmář, který se nešťastnou náhodou střelil do obličeje.  

  • Zdroj textu

    sciencealert.com

  • Zdroj fotografií

    Mayo Clinic


Další články v sekci