Na Jupiterově měsíci Ganymedu se zřejmě nachází největší impaktní kráter Sluneční soustavy

Analýzy dat sond Voyager 1, 2 a Galileo odhalily stopy po gigantickém kráteru na Jupiterově měsíci Ganymedu. Jeho celkový rozsah je podle vědců okolo 7 800 kilometrů

10.08.2020 - Stanislav Mihulka



Jupiterův Ganymed je vskutku pozoruhodný měsíc. Je větší než Merkur a kdyby obíhal kolem Slunce, byl by bez sebemenších problémů považovaný za planetu. Teď se k jeho zvláštnostem přidává další – podle nového výzkumu zabírá podstatnou část povrchu Ganymedu struktura, která by mohla být největším impaktním kráterem Sluneční soustavy.

Vědci si již dříve pohrávali s myšlenkou, že Ganymed kdysi postihla gigantická srážka s jiným tělesem a stopy této srážky jsou na tomto měsíci stále patrné. Naoyuki Hirata z japonské Kobe University a jeho spolupracovníci ale tvrdí, že na povrchu Ganymedu jsou stopy po srážce, jejíž rozsah přesahuje vše, co jsme si doposud dokázali představit.

Ultimátní kráter na Ganymedu

Badatelé při tomto výzkumu využili data amerických meziplanetárních sond Voyager 1 a 2, které prolétly v okolí Jupiteru v roce 1979, a také data americké sondy Galileo, která strávila studiem systému planety Jupiter 8 let na přelomu tisíciletí. Zaměřili se přitom na pozorování, který zahrnují oblasti takzvaného „Dark Terrain“. Tam se také nacházejí nejstarší povrchové struktury na Ganymedu.

TIP: Vědci vytvořili první mapu Jupiterova měsíce Ganymed

Pokud mají badatelé pravdu a jejich modelování bylo správné, podařilo se jim odhalit impaktní kráter (nebo spíše soustředné impaktní jizvy) o celkovém rozsahu 7 800 kilometrů. V případě, že jde skutečně o důsledek srážky, muselo by být jeho původcem těleso o velikosti 50 až 150 km. Doposud největší známý soustředný impaktní kráter ve Sluneční soustavě, Valhalla s poloměrem 1 900 kilometrů, se shodou okolností nachází na dalším Jupiterově měsíci, Callisto. Jak se zdá, měsíce planety Jupiter mají za sebou dost dramatickou minulost.


Další články v sekci