Reklama


Nadějná bruslařka Hana Mašková: Ledová královna s tragickým osudem

04.08.2017 - Adam Ervin

Sportovní svět jí ležel u nohou. Ve chvíli, kdy byla na vrcholu slávy, stačila osudná zatáčka

Hana Mašková - Umírá na vrcholu slibně nastartované kariéry. Nezvládne zatáčku a nabourá do kamionu. Je na místě mrtvá. V pouhých dvaadvaceti letech  
Hana Mašková - Umírá na vrcholu slibně nastartované kariéry. Nezvládne zatáčku a nabourá do kamionu. Je na místě mrtvá. V pouhých dvaadvaceti letech  

Elegance a talent jsou pro krasobruslení důležité, ale opravdové umění spočívá ve skocích. A byla to právě Hana Mašková, která si získala pověst fenomenální skokanky. Na ledě i v kariéře. Rychle dobyla vrchol slávy. A brzy z něj také tragicky zmizela.

Školka? Raději brusle!

Na svět přišla 26. září 1949. Sportovní předpoklady byste v její rodině hledali marně. Matka je kuchařka, otec číšník. Přesto se už v dětství nadchne pro krasobruslení. Nejspíš se potřebuje k něčemu upnout, aby unikla dusivé atmosféře domova. Ještě před narozením Hanky si její matka prožije tragédii. První manžel, v záchvatu duševní choroby, ubije kladivem jejich dvě malé děti, šestiletou Marušku a šestitýdenního Honzíka. Vzápětí se sám oběsí. Manželka se po návratu domů zhroutí.

Po čase se znovu vdá a na jedinou dceru z tohoto manželství, Hanku, se až nezdravě upíná. Do školky ji neposílá, tam se dcerce nelíbí, místo toho s ní chodí bruslit na Štvanici. Nadání malé bruslařky si všimne slavný trenér a hledač talentů Karel Glogar. V Hance rozpozná mimořádné vlohy a doporučí ji dál. Nadějná dívka se postupně dostává k trenérce Míle Novákové, která na ni má velký vliv. Nejen ve sportovním, ale i v osobním životě. Svojí klidnou povahou vyvažuje psychicky nevyrovnanou matku.

Vzestup a pád

Je rok 1963. Hance ještě není čtrnáct let a kvalifikuje se na zimní olympijské hry v Innsbrucku. Její hvězda jde vzhůru! Sbírá jednu medaili za druhou. Druhá polovina 60. let jednoznačně v československém krasobruslení patří jí. Pět let za sebou se stává mistrní ČSSR. Na následující olympiádě i všech mistrovství světa zaujímá medailové pozice. Na úplný vrchol se vyhoupne v roce 1968, na mistrovství Evropy ve švédském Västerås získává zlato.

Ve stejném roce potkává svou životní lásku, textaře Jiřího Štaidla. Jejich vztah ji na jednu stranu naplňuje, na druhou sráží. Bohémský život se příliš neslučuje s tvrdým tréninkem a Hance docházejí síly i s přítelovými občasnými zálety. Na mistrovství Evropy v roce 1969 je ještě druhá. Pak však sportovní kariéru ukončí. Je rozhodnutá zkusit své štěstí za hranicemi. Snad se potřebuje oprostit od Štaidla, který se zakoukal do lyžařky Ivany Zelníčkové, později Trumpové.

Hanka chce odjet do Ameriky a bruslit v revue Holiday on Ice. To se jí skutečně podaří. Získává slávu i uznání. A daří se jí tím pádem také oprostit od matky, pro kterou je odchod dcery velmi těžký. Mnohem těžší však bude to, co přijde za pouhých pár let. Hanka si libuje v rychlé jízdě, a ta se jí stane osudnou. Umírá na vrcholu slibně nastartované kariéry 31. března 1972 ve Francii. Nezvládne zatáčku a nabourá do kamionu. Je na místě mrtvá. V pouhých dvaadvaceti letech.  

  • Zdroj textu: Otazníky historie Speciál 5
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.

Zajímavosti

Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště

Vesmír

Slabým místem hrochů jsou zákeřné infekce

Příroda

<p>Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought <em>HMS Hood</em></p>

Válka

Filip IV. obvinil templáře z kacířství, zabavil jejich majetek a řád zrušil

Historie

Vlny způsobené hurikánem Ophelia dosahují až desetimetrové výšky.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907