Objev díky náhodě: V pozůstatku supernovy vědci vystopovali cizí černou díru

V pozůstatku supernovy W44 se nachází útvar zvaný Kulka. Na jeho špici je podle všeho černá díra

07.02.2017 - Stanislav Mihulka



Japonští vědci studovali blízký pozůstatek po ohromné explozi supernovy, a přitom nečekaně narazili na černou díru. Masaya Yamada z Univerzity Keio zkoumali pozůstatek supernovy W44, který je od nás vzdálený asi 10 tisíc světelných let. Původně zjišťovali, jaké množství energie mohla taková exploze předat molekulárnímu plynu, který tvoří většinu W44.

Během pozorování ale zjistili, že se v pozůstatku supernovy W44 vytvořila zvláštní struktura. Badatelé ji přiléhavě nazvali „Bullet“, česky Kulka, protože se pohybuje rychlostí odpovídající více než stonásobku rychlosti zvuku.

Přední část útvaru Kulky letí rychlostí 120 kilometrů za sekundu a kinetická energie tohoto objektu mnohonásobně převyšuje energii, jakou by mu mohla udělit exploze supernovy W44. Yamada a jeho spolupracovníci narazili na něco zvláštního.

Statická nebo rychle letící černá díra?

Vědci navrhli dva možné scénáře a oba dva zahrnují cizí černou díru, která nepochází z exploze supernovy W44. Útvar Kulky může vznikat, když by materiál vyvržený explozí supernovy procházel přes víceméně nepohyblivou černou díru o hmotnosti asi 3,5 Sluncí. Druhou možností je, že pozůstatkem supernovy prolétá rychle se pohybující černá díra o hmotnosti nejméně 36 Sluncí. Jako kosmická kulka.

Mezi zmíněnými hypotézami prý zatím nelze rozhodnout. Vědci teď plánují Kulku a její okolí detailně prostudovat pomocí soustavy radioteleskopů ALMA. Pak snad bude jasněji.

TIP: Pozůstatek supernovy RCW103 ukrývá nejpomalejší pulsar jaký známe

Odborníci odhadují, že v Mléčné dráze může být až jedna miliarda černých děr, z nichž jsme zatím objevili kolem 60. Tohle by mohla být cesta, jak hledat další.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Astrophysical Journal Letters

  • Zdroj fotografií

    Keio University


Další články v sekci