Reklama


NASA obrací svou pozornost k Zemi. Bude zkoumat atmosféru a klima

14.10.2014 - Martin Reichman

Na Mezinárodní vesmírné stanici začíná nové éra výzkumu. Nová generace přístrojů, které míří k ISS, budou sloužit k pozorování Země

Reklama

Posledním vědeckým přístrojem, který NASA dopravila na ISS je RapidScat, jehož hlavním úkolem bude sledovat směr a rychlost oceánských větrů. Zařízení za 26 milionů dolarů umožní vědcům přesněji předpovídat počasí a včas rozpoznávat blížící se hurikány. Vědci si od něj slibují i přesnější data pro studium pozemského klimatu.

RapidScat byl připraven ve středisku NASA Jet Propulsion Laboratory. Poté co byl robotickým systémem Canadarm2 upevněn na vědeckou laboratoř Columbus, se RapidScat pustil do práce a hned na jeho startu mu přálo štěstí – sotva pár hodin po uvedení do provozu se mu totiž podařilo zachytit formující se cyklón.

RapidScat je prvním v řadě nové generace vědeckých přístrojů mířících na ISS. Hned v příští zásobovací misi by ho měl doplnit další nástroj pro výzkum atmosféry s označením Cloud-Aerosol Transport System (CATS). V příštím roce NASA plánuje dopravit na ISS další přístroje pro výzkum zemské atmosféry a klimatu.

  • Zdroj textu: nasa.gov
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za knihu Justina čili Prokletí ctnosti byl Markýz de Sade uvězněn. Nakonec ho však po intervenci rodiny umístili v ústavu pro choromyslné.

Historie
Revue

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje

Vesmír

V národním parku Yellowstone jsou zemětřesení na denním pořádku.

Věda

Američtí vojáci v Somálsku během operace Restore Hope, 1992

 

Válka

Není to hezké, není to chutné a není to příjemné. Ale funguje to. Většina narkomanů se zde vyléčí.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907