Reklama


Nebezpečný sex: V Číně se šíří kapavka odolná vůči antibiotikům

09.02.2018 - Stanislav Mihulka

Kapavka byla dlouhou dobu obávanou, ale vcelku snadno léčitelnou pohlavně přenosnou infekcí. Zdá se ale, že se situace mění k horšímu

Reklama

Žijeme v době stále většího nebezpečí infekcí rezistentními bakteriemi. Zatím se s nimi můžeme potkat především v nemocnicích, postupně ale pronikají i do každodenního života. Podle všeho ohrožují i bezpečnost sexu.

Jednou z nejběžnějších pohlavně přenosných nemocí je kapavka. Dlouhá léta nebyla žádným velkým strašákem, protože ji bylo možné bez větších problémů vyléčit pomocí širokospektrálních antibiotik. Jenomže původce kapavky, bakterie Neisseria gonorrhoeae, se v poslední době stává rezistentní vůči antibiotikům. A nevyléčená kapavka se může stát komplikovaným onemocněním a skončit neplodností, ať mužů nebo žen.

TIP: Odborníci bijí na poplach: Kapavka možná bude neléčitelná

Čínští vědci prozkoumali situaci s kapavkou v Číně a jejich závěry nejsou právě radostné. Počet zachycených případů kapavky, která je rezistentní vůči oběma klíčovým antibiotikům, s nimiž se kapavka standardně léčí, se mezi lety 2013 a 2016 téměř zdvojnásobil, z 1,9 procenta na 3,3 procent. Lékaři teď budou usilovně hledat nové prostředky a léčebné postupy, které bychom mohli postavit rezistentní kapavce do cesty.

  • Zdroj textu: IFL Science, PloS Medicine
  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Markéta I. zvaná Norská panna (1283 až 1290), jež byla z matčiny strany vnučkou skotského krále, zemřela ve svých sedmi letech a její smrt způsobila ve Skotsku spory o následnictví a několik válek.

Historie

Na adresu Guida Grolleho bylo za uplynulé dva týdny odesláno kolem stovky pizz od různých podniků, které dělají rozvážky.

Revue

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.

Zajímavosti

Společnost Virgin Hyperloop One plánuje zavést hyperloop v Indii.

Věda

Při letmém spatření okapi byli první Evropané vzezřením a velikostí zvířete překvapeni. Fantazie pak zvířeti přisuzovala i mnohé rysy, které měly se skutečností pramálo společného

Příroda

Taínové odnesli příchod Evropanů mezi prvními.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907