Reklama


Úskalí demokracie: Nečekaný úspěch recesistického návrhu na zbourání baziliky

15.04.2017 - Vilém Koubek

Přímé hlasování o pařížském rozpočtu nabralo nečekaný směr, když se francouzští občané rozhodli zbourat slavnou baziliku Sacré-Coeur

Jedna z nejnavštěvovanějších náboženských památek Francie vyrůstala na Montmartru od roku 1875 mimo jiné coby symbol krvavě potlačeného povstání Pařížské komuny. Ještě dnes přitom v mnohých vyvolává nevoli – a když se při hlasování o městském rozpočtu mohli v rámci přímé demokracie zapojit běžní občané se svými návrhy, zazněl i nápad baziliku strhnout. Bizarní myšlenka nakonec získala největší podporu a magistrát se jí musel zabývat.

Zástupkyně starosty však podivnou žádost odmítla s tvrzením, že město (naštěstí) chrám nevlastní, a o jeho osudu tudíž nerozhoduje. Odezva Pařížanů zaskočila i samotného autora návrhu, který se rozhodl zůstat v anonymitě: Plán na stržení svatostánku údajně sepsal jako vtip, aby poukázal na mezery v přímé demokracii – inu, povedlo se.

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Nejznámější symboly tvořící páteř velkých náboženských i okultních nauk jsou spojovány s nejjednoduššími geometrickými tvary.

Zajímavosti

Johana své souložníky intelektuálně převyšovala a dokázala toho využít

Historie

V okolním vesmíru objevujeme další a další obyvatelné planety. Proč se jim neozvat? Vědci poslali zprávu k blízké obyvatelné planetě GJ 273b.

Vesmír

Žralok bílý v oceánu u pobřeží Mexika

Věda

<p>Otevřený kotel Bryce Amphitheater je okolo pěti kilometrů široký a hluboký přibližně dvě stě padesát metrů</p>

Příroda

Pití kávy v nesprávnou dobu, může podle neurovědce Stevena Millera vést ke vzniku tolerance a nižší účinnost kofeinu.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907