Reklama

Reklama

Nejstarší žijící organismy na Zemi (3)

24.8.2014 - Martin Reichman
Zní to sice až neuvěřitelně ale některé dosud žijící organismy jsou staré více než 100 tisíc let. Pocházejí tedy z doby, kdy se naši předci začali přesouvat z Afriky na jiné kontinenty. Poslední díl seriálu Rachel Sussman je cestou do skutečně hluboké historie
Mohavská juka
Vzácný Eucalyptus
Topol osikový
Posidonia
mapa

Mohavská juka – 12 tisíc let

Mohavská juka je kvetoucí rostlina, rostoucí na skalnatých svazích Mohavské poušti. Juka může dorůstat výšky až pět metrů a v minulosti byla domorodci využívána v medicíně nebo výrobě mýdla. Nejstarší exempláře Mohavské juky jsou více než 12 tisíc let staré.

Vzácný Eucalyptus – 13 tisíc let

V Novém Jižním Walesu doposud roste druh kriticky ohroženého eukalyptu (blahovičníku), který je přes 13 tisíc let starý. Vědci odhadují, že na celé planetě roste jen pět posledních kusů tohoto druhu. Eukalyptus je známý svými účinky na dýchací ústrojí, zejména díky silicím eukalyptolu, které obsahuje v listech. 

Topol osikový 80 tisíc let

Zarostlé pláně na březích Rybího jezera v americkém státě Utah vypadají jako les. Ve skutečnosti jde to jeden jediný strom, jehož kmeny neustále hynou a opět vyrůstají z rozsáhlého kořenového systému. Pando tedy Topol osikový je vlastně kolonie klonů starý více než 80 tisíc let.

Posidonia  - 100.000 let

Posidonia je vytrvalá mořská rostlina pojmenovaná podle starořeckého boha moří Poseidona. Roste na dně Středozemního moře a v mořích kolem Austrálie. Posidonie vytváří rozsáhlé kolonie, z nichž ty nejstarší jsou až 100 tisíc let staré.

 


Seriál Nejstarší žijící organismy na Zemi

Nejstarší žijící organismy na Zemi (1) – 20. srpna

Nejstarší žijící organismy na Zemi (2) – 22. srpna

Nejstarší žijící organismy na Zemi (3) – 24. srpna


 

Reklama