Nesouměrná Země: Proč nejsou obě zemské polokoule stejně „teplé“?

Ačkoliv se hemisféry naší planety jeví v mnoha ohledech jako symetrické, existují mezi nimi značné rozdíly, k nimž patří i odlišná teplota




Roční průměrná teplota vzduchu na severní polokouli totiž činí 15,2 °C, zatímco na jižní jen 13,7 °C. Jedno z vysvětlení zní, že na severní hemisféře žije 90 % světové populace – to však nehraje rozhodující roli. Klíč tkví v oceánech, konkrétně v jejich cirkulaci.

Atlantická pumpa

Hlavní oceánskou „tepelnou pumpu“, která ohřívá severní polokouli, pohání podle klimatologů studená voda severního Atlantiku: Vytlačuje k povrchu teplejší vody z oblastí tropů, jež pak zahřívají také atmosféru. Georg Feulner a jeho kolegové z německého Potsdam Institute for Climate Impact Research s využitím klimatických modelů zjišťovali, co by se stalo, kdyby se zmíněné „čerpadlo“ vypnulo. A ukázalo se, že by se teplotní rozdíly mezi hemisférami minimalizovaly. 

Vědci nedávno skutečně zaznamenali náhlé zpomalení proudů severního Atlantiku, jež nastává zřejmě v důsledku globálního oteplování. Pokud by ovšem oceánská „pumpa“ přestala pracovat, mohlo by to mít zničující dopad: Jižní Asii by patrně postihly hladomory, amazonský deštný prales by zcela zanikl a celou západní Evropu by zasáhla malá doba ledová. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    NASA, GSFC Scientific Visualization Studio


Další články v sekci