Nová epidemie na obzoru: Smrtelná žlutá zimnice se šíří z Afriky do Asie

Není tak rozšířená jako malárie, není tak děsivá jako ebola a není tak odpudivá jako elefantiáza. Téměř 80 let proti ní existuje vakcína. Přesto je žlutá zimnice mimořádně nebezpečnou a smrtelnou chorobou

17.05.2016 - Martin Reichman



Žlutá zimnice v Africe ročně usmrtí 80 tisíc lidí. Od prosince řádí tato nevyléčitelná choroba zejména v Angole. Zdejší úřady evidují za poslední půlrok přes 2 300 případů podezření na onemocnění žlutou zimnicí a více než 300 lidí již zde za stejnou dobu na tuto nemoc zemřelo. Přestože se může zdát, že nejde o nijak extrémní čísla, zkušenosti hovoří, že na každých 50 oficiálně nahlášených případů onemocnění připadá v Angole dalších 500, které jsou mimo statistiky.

Smrtelná nákaza z opic

Žlutá zimnice je nebezpečné virové krvácivé horečnaté onemocnění přenášené komáry. Existují dva typy infekce - první je tzv. městská. Zpravidla právě tato forma způsobuje epidemie. Městskou formu žluté zimnice přenáší z nemocného člověka na zdravého komáři. Druhý typ, tzv. džunglovou formu přenáší na člověka komáři z nakažených opic. Nakažené opice představují podle odborníků trvalý a takřka nevyčerpatelný zdroj infekce. Úmrtnost na žlutou zimnici je 25 až 50 %, přičemž u domorodých obyvatel je to zpravidla méně.

TIP: V Číně vzniká obří továrna na komáry: Týdně vyprodukuje 20 milionů jedinců

OSN již v souvislosti s epidemií dodala do africké Angoly 6 milionů vakcín. Toto množství ale stačí jen pro hlavní město Luanda, kde je proočkovanost obyvatelstva relativně vysoká. Mimo metropoli je ovšem situace jiná – Angola má 17 milionů obyvatel a miliony z nich tak čelí smrtelné hrozbě.

Angola, Kongo i Čína

Podle posledních dat Světové zdravotnické organizace (WHO) se již angolská nákaza rozšířila mimo hranice země – 453 nových případů hlásí například Demokratická republika Kongo, kde je proočkovanost obyvatelstva pod 30 %. Na konci dubna se žlutá zimnice objevila také v Zambii a Namibii. Nemoc se ovšem neomezuje jen na africký kontinent – 11 případů onemocnění žlutou zimnicí se v poslední době objevilo i v Číně. Ve všech případech se přitom jednalo o zahraniční pracovníky a turisty vracející se z Angoly. Riziko možného importu epidemie není zanedbatelné - v Angole působí okolo 100 tisíc Číňanů.

TIP: Ebola a ti druzí: 9 nejnebezpečnějších virů světa

Úřady varují, že s nástupem léta a tím i vyššího výskytu komárů, se může infekce rychle šířit. Nouzových 11 milionů dávek vakcíny uložených u WHO již ale bylo rozdáno a další momentálně nejsou. Odborníci proto navrhují očkování alespoň poloviční dávkou. V každém případě čeká svět mimořádně „horké léto“.

  • Zdroj textu

    The Economist

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci