Reklama


Zkáza Astro-H: Nová japonská družice se rozpadla po pouhých 38 dnech

29.03.2016 - Martin Reichman

Nová japonská rentgenová observatoř za téměř 7 miliard fungovala pouhých 38 dnů. S velkou pravděpodobností se rozpadla na oběžné dráze

Pouhých 38 dnů fungovala na oběžné dráze nová japonská observatoř Astro-H (Hitomi). Během víkendu nejprve oznámila japonská vesmírná agentura JAXA ztrátu spojení, později se objevily informace o zachycení několika úlomků, s velkou pravděpodobností pocházejících z družice. JAXA později oznámila, že zachytila signál z družice, další pokusy o navázání spojení ale již úspěšné nebyly. Poslední informace hovoří o nekontrolovatelné rotaci družice.

Zatím není jasné, co za poškozením družice Astro-H stojí – může jít o technickou závadu, ale také o srážku s vesmírným smetím. Teorii o závadě nahrává i fakt, že družice doposud fungovala pouze v zaváděcím režimu – probíhaly testy spektrometru a dalších přístrojů a do provozu byl také uveden mechanizmus zajišťující chlazení družice. Odborníci spekulují o možné explozi baterií nebo úniku plynu. 

Družice za 31 miliard jenů (6,7 miliardy korun) měla obíhat Zemi ve výšce 580 kilometrů. Studovat měla astrofyzikální objekty včetně černých děr a neutronových hvězd. Faktická astronomická pozorování měla družice začít až v průběhu léta.

Video Paula Maleye zachycující změny v jasnosti družice Astro-H způsobené pravděpodobně nekontrolovatelnou rotací:

  • Zdroj textu: global.jaxa.jp
  • Zdroj fotografií: Japan Aerospace Exploration Agency

ReklamaReklama

Aktuální články

Vzducholoď Italia, jež se v roce 1928 měla vznést k severnímu pólu, nakonec svého cíle dosáhla, poté však tragicky ztroskotala.

Zajímavosti

Sériová výroba návratových modulů lodí Sojuz

Vesmír

Zámek ční nad obcí Hohenschwangau

Historie

Hlavním receptem na léčbu takzvaného bombového (též šrapnelového) šoku byl klid a odpočinek

Válka

Dron Fury s novým motorem může provádět průzkum 15 hodin

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907