Nový největší radioteleskop světa v Číně má za sebou první objevy

Pětisetmetrový radioteleskop FAST si připsal na své konto tucty nově objevených pulzarů

18.10.2017 - Stanislav Mihulka



Je to zhruba rok, co v jihozápadní Číně zapnuli radioteleskop FAST. Se svým talířem o průměru 500 metrů je to největší radioteleskop s jednou anténou na světě.

Spuštění tak velkého a ambiciózního zařízení se neobešlo bez kontroverzí. Čínské úřady kvůli stavbě radioteleskopu přesunuli tisíce lidí a nejspíš s nimi nejednali v rukavičkách. Také to není tak dávno, co radioteleskop FAST usilovně sháněl odborníky, kteří by řídili jeho výzkum.

První pulzary na kontě FAST

Teď se podle čínského zpravodajství FAST blýskl prvními objevy. Údajně má na svém kontě tucty nových objevených kandidátů na pulzary. Několik z nich již potvrdil radioteleskop Parkes v Austrálii. Jedním z potvrzených pulzarů je J1859-01, který je vzdálený 16 tisíc světelných let a otočí se jednou za 1,83 sekundy. Jiný z těchto pulzarů J1931-01 je ve vzdálenosti 4 100 světelných let a jedna jeho otáčka trvá 0,59 sekundy.

TIP: Největší radioteleskop světa v Číně je teď oficiálně online

Astronomové objevili první pulzar v roce 1967. Dnes jich jen v Mléčné dráze známe asi 2 700. Od radioteleskopu FAST odborníci očekávají, že by mohl jejich počet zdvojnásobit.

  • Zdroj textu

    IFL Science, China Daily

  • Zdroj fotografií

    NASA


Další články v sekci