Reklama


O víkendu vyrazí Falcon 9 k poslednímu letu: Pokusí se o přistání na moři

15.01.2016 - Martin Reichman

Raketa Falcon se chystá opět ke startu. Po vynesení oceánografické družice se pokusí o přistání na moři

V neděli se chystá opět odstartovat raketa Falcon. Na rozdíl od posledního startu spojeného s velkolepým přistáním prvního stupně půjde tentokrát o původní verzi Falconu, označovanou jako v1.1. Ke startu má podle plánu dojít v neděli v 19:42 našeho času z Vandenbergovy základny (záložní startovací okno pro případ problémů či nepříznivého počasí je stanoveno na pondělí 19:31 SEČ). 

Úkolem Falconu bude vynést na oběžnou dráhu družici Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) Jason-3. Tato půltunová družice je společným projektem americké a francouzské kosmické agentury a má sloužit k topografickým měřením oceánů včetně výšky hladiny a vln.

Řízené přistání na moři

Vynesení družice ale nebude jediným úkolem Falconu. Pokud to počasí a okolnosti dovolí, budeme svědky dalšího pokusu o řízené přistání prvního stupně rakety – tentokrát ovšem nikoliv na zemi, ale na autonomní plovoucí plošině ASDA

Půjde o v pořadí již o pátý pokus o přistání na plovoucí plošině, jen dva z nich ale byly realizovány - pokus z 11. února 2015 byl odvolán pro nepřízeň počasí a pokus z 28. června 2015 skončil havárií rakety Falcon.

Úspěchem ale neskončily ani dva realizované pokusy - 10. ledna 2015 byl první stupeň během tvrdého dopadu na plošinu zničen, při druhém pokusu v dubnu 2015 se raketa po dosednutí na přistávací plošinu převrátila a explodovala. V pořadí pátý pokus má proběhnout v neděli, kdy se první stupeň Falconu pokusí přistát na plošině plovoucí přibližně 270 kilometrů na jih od Vandenbergovy základny.

Nedělní start Falconu v1.1 bude zároveň i jeho derniérou - napříště už by měl létat jen vylepšený a výkonnější Falcon v1.2 FT.

Poslední pokus o přistání Falconu na moři

Poslední pokus o přistání prvního stupně Falconu na plovoucí plošině se zdařil tak napůl – první stupeň na plošinu sice dosedl, kvůli vychýlení se ale převrátil.

  • Zdroj textu: SpaceX
  • Zdroj fotografií: SpaceX

ReklamaReklama

Aktuální články

Nejnovější verze robota SpotMini je štíhlejší než předchozí varianty

Věda

Vzdělaná Johanna, nevlastní dcera magistra Kelleyho, používala svůj literární um k znovuzískání rodinné prestiže

Historie

Genom Amišů obsahuje pozoruhodné věci

Věda

Na pádu komunismu v Polsku se nejvíc podílelo odborové hnutí Solidarita, jehož vůdčí postavou se stal elektrikář Lech Wałęsa.

Zajímavosti

Výsadkáři ze 103. gardové divize se vracejí domů

Válka

Obraz italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho se vydražil za 450,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu 9,8 miliardy korun. Dílo zobrazující Ježíše Krista se tak podle aukční síně Christie's stalo nejdražším obrazem, který se kdy na světě prodal v dražbě. Původní odhady udávaly hodnotu díla 100 milionů dolarů, přepočtu 2,2 miliardy korun.
Aukce trvala podle agentury AFP pouhých 19 minut. Dražit se začalo na částce 70 milionů dolarů, tedy 1,5 miliardy korun. Totožnost kupce aukční síň zatím nezveřejnila.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907