Odvážné mimikry: Chobotnice se maskují tak, že na sebe upoutávají pozornost

Schopnosti chobotnice maskované, která dokáže napodobit některé živočichy, aby zmátla predátory, se rozhodli blíže prozkoumat biologové z kalifornské Akademie věd ve spolupráci s vědci z indonéské pobočky organizace Conservation International

07.02.2017 - Zuzana Teličková



Díky analýze DNA se vědcům podařilo sestavit genealogii chobotnice maskované i 35 jejích příbuzných druhů a objasnit tak vývoj její neobvyklé obranné strategie. Zjistili, že předci chobotnice maskované začali nejprve používat hnědo-bílé zbarvení jako druhotnou šokovou obranu k překvapení predátora v případě, že selhala jejich snaha splynout s nejbližším okolím.

Mistr převleků

O něco později se u nich vyvinula schopnost napodobit ploché tělo platýse a jeho způsob pohybu. Chobotnice se naučily zploštit svá chapadla i hlavu a plavat těsně u mořského dna.

K těmto dvěma schopnostem se nakonec přidala třetí, nejodvážnější: vytvoření výrazných barevných vzorů, které místo aby chobotnici maskovaly, upoutávají na ni již z dálky pozornost. Tento poslední krok představuje z hlediska evoluce extrémně riskantní způsob, jak se bránit útokům predátorů.

Podle dr. Christine Huffardové z Conservation International však musí být chobotnicím prospěšný, i když zatím není jasné, proč se tato zvířata nespokojila s osvědčenou kamufláží pomocí nenápadného zbarvení. „Příbuzní chobotnice maskované používají maskovací manévry velmi úspěšně a většinou predátorovi uniknou,“ podotýká Huffardová.

„Proč se tedy chobotnice maskovaná snaží upoutat na sebe pozornost a raději nevyužije svých maskovacích schopností, které zdědila po předcích? Přirozený výběr jí pravděpodobně umožnil právě díky tomuto zviditelnění přežít a rozmnožovat se úspěšněji, než se to dařilo jejím méně okázalým předkům.“

TIP: Mimikry uprostřed Afriky: Nevyřešená tajenka zebřích pruhů

Vědci se domnívají, že chobotnice svými kontrastními vzory napodobuje jedovaté mořské živočichy jako je jazyk paví (Pardachirus pavoninus), jazyk zebrovitý (Zebrias zebra) či perutýn ohnivý (Pterois volitans). I když její mimikry nejsou zdaleka dokonalé, mohou postačit k tomu, aby predátora zmátly. A ve chvíli, kdy se predátor rozmýšlí, zda na podivného tvora zaútočit, stihne chobotnice prchnout do bezpečí. Vědci upozorňují, že vývoj obranné strategie těchto záhadných živočichů stále pokračuje a nezastaví se, dokud bude lidstvo schopno chobotnice i jejich životní prostředí chránit.

  • Zdroj textu

    Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci