Reklama


Okopírovali jste náš dům: Zaplaťte!

12.10.2017 - Martin Reichman

Poměrně kuriózní spor se rozhořel mezi sousedy z jedné čtvrti v Torontu. První žalují druhé za to, že okopírovali design jejich domu

Dům Chapnickových (vlevo) a Kirshenblattových.
Dům Chapnickových (vlevo) a Kirshenblattových.

Barbara Ann a Eric Kirshenblattovi si koupili dům v poklidné torontské čtvrti Forest Hill. Když se před třemi lety pustili do rekonstrukce, čekalo je překvapení v podobě žaloby od jejich sousedů. Ti tvrdí, že se při rekonstrukci inspirovali jejich domem, který stojí ve vedlejší ulici

Za porušení autorských práv a související škody požadují Jason a Jodi Chapnickovi po Kirshenblattových pořádný balík – 1,5 milionu dolarů jako náhradu vzniklé škody, 20 tisíc dolarů za porušení autorských práv a rovný milion dolarů pokuty. Současně žádají, aby soud nařídil sousedům změnit vzhled rekonstruovaného domu tak, aby se již nepodobal domu Chapnickových.

Podle Jasona Chapnicka je inspirace jejich domem více než zřejmá a dokládá to řadou fotografií. „Náš dům byl jedním z nejznámějších v Cedarvale a Forest Hill a jezdili jej obdivovat lidé z širokého okolí. Tím, že jej Kirshenblattovi zkopírovali, snížili cenu našeho domu,“ říká Jason.

Kirshenblattovi s obviněním nesouhlasí a tvrzení o inspiraci domem sousedů považují za absurdní. „Náš dům je postavený v tudorovském stylu, podobných domů existují desítky,“ odmítá vinu Eric Kirshenblatt a své tvrzení dokládá snímky z magazínu Canadian Homes and Gardens.

Aby toho nebylo málo, Kirshenblattovi svůj zrekonstruovaný dům prodali za 3,5 milionu dolarů, což je téměř o 2 miliony více, než za kolik jej původně pořídili. „Prostě náš dům ukradli a ani v něm nebydlí,“ kroutí hlavou nad chováním sousedů Jason Chapnick.

Kuriózní soudní spor nakonec po třech letech dospěl k mimosoudnímu vyrovnání, otevřel ale zároveň otázku autorských práv v architektuře.

  • Zdroj textu: The Toronto Star
  • Zdroj fotografií: Toronto Star.

ReklamaReklama

Aktuální články

Ve strážních věžích na vrcholcích hor sídlily dobře vyzbrojené posádky, které chránily horské průsmyky před nomádskými agresory.

Zajímavosti

Třetihorní tučňák Kumimanu biceae měřil asi 1,77 metru a vážil kolem 100 kilogramů.

Věda

O tom, že si karnevalové období hojnosti dokázali Benátčané nad míru užít, svědčí opakované zákazy reje masek

Historie

Měnící se vzdálenost Měsíce od Země

Vesmír

Formace Stuk kdesi nad východní frontou, zima 1943/1944

Válka

Switchblade od Samson Motors má být prvním létajícím sporťákem.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907