Reklama


Osudný atentát v Sarajevu: Rozbuška světové katastrofy?

28.06.2016 - Redakce Vojna Istorija

Vražedné výstřely studenta Principa na arcivévodu Ferdinanda otevřely Rakousku-Uhersku cestu k Velké válce

Arcivévoda rakouský František Ferdinand d’Este zastával funkci generálního inspektora veškeré branné moci rakousko-uherského mocnářství, takže na manévry do Bosny jel jako na služební cestu.

Bomba

Manévry proběhly nadmíru úspěšně, takže 28. června se vydal spokojený arcivévoda s manželkou Žofií do bosenské metropole Sarajeva, aby za svou inspekční cestou učinil zdvořilostní tečku. Od nádraží, kde arcivévodský pár s družinou přivítal bosenský guvernér a polní zbrojmistr Oskar Potiorek, se kolona šesti automobilů vydala v deset hodin dopoledne Appelovou třídou směrem k radnici. Ferdinand a Žofie jeli spolu s guvernérem Potiorkem a hrabětem Harrachem v otevřeném sportovním voze Gräf & Stift se staženou střechou. Vůz, projíždějící mezi špalíry obyvatel Sarajeva, byl v pořadí třetí ze šesti.

Tiskárenský učeň Nedeljko Čabrinović hodil z davu na vůz bombu v 10.17 hod. Nutno dodat, že byl už v pořadí třetím ze smluvených šesti atentátníků. Dva z nich stihla kolona minout bez incidentu, protože se k činu neodhodlali. Čabrinović odvahu našel, ale chybělo mu štěstí a zkušenost. Jeho srbský tříštivý granát M 1904/12 s časovanou roznětkou, hozený o pár vteřin předčasně, se totiž od stažené střechy automobilu odrazil a arcivévoda ho odstrčil na ulici. Výbuch utvořil v silnici asi třicet centimetrů hluboký trychtýř a střepiny zranily celkem dvacet lidí. Ferdinandovi a Žofii se nestalo nic. Kolona se v panice urychleně rozjela dál k radnici.

Špatná odbočka

A pak to přišlo. Následně se totiž Ferdinand i Žofie rozhodli změnit připravený program a navštívit v nemocnici raněné z atentátu, jemuž právě o vlásek unikli. Ve tři čtvrtě na jedenáct nastoupili oba znovu do třetího automobilu z kolony. A vyjeli vstříc smrti. Stalo se totiž něco neuvěřitelného. Na Appeltově nábřeží měla jet kolona podle nového plánu pořád rovně k nemocnici, jenže šofér prvního vozu, kterému o změně nikdo neřekl, zatočil v souladu s původním programem u Latinského mostu do ulice Františka Josefa, vedoucí na náměstí. Guvernér Potiorek tedy na šoféry zavolal, aby vozy zastavili a vycouvali zpět na nábřeží.

Právě v tu chvíli vycházel jeden z atentátníků, devatenáctiletý student Princip, z lahůdkářství Schiller’s delikatessen, smířen s tím, že atentát se nezdařil. Vtom mu limuzína s arcivévodou zastavila před nosem. Přiskočil k vozu a dvakrát vystřelil z browningu. Ani nemířil, snad prý dokonce při střelbě odvrátil hlavu. Střílel na arcivévodu a guvernéra. Zasáhl arcivévodu a Žofii. Jeho do krku, ji do břicha. Vozidlo uhánělo se zhroucenými postavami, sedícími stále na sedadlech, ke guvernérově rezidenci, oba však po cestě zemřeli. Nejdříve Žofie, za pár minut Ferdinand.

  • Zdroj textu: Vojna Istorija 5/2014
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Význam utajení si uvědomoval již římský vládce Gaius Julius Caesar, který psal šifrované zprávy z bojiště.

Zajímavosti

Císař Rudolf II. podepsal v roce 1609 dokument, který do značné míry zrovnoprávňoval katolíky, luterány a kalvinisty.

Historie

Korýši skýtají jednoznačně nejčerstvější maso, jaké se vám může na talíři ocitnout. Důvod je prostý. Do vroucího vývaru se vkládají živí.

Revue

SpaceShipTwo VSS Unity na novém testovacím letu jako kluzák

Vesmír
Válka

Zalesněné skály v Číně

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907