Reklama


Oteplování Arktidy: Konec bílých medvědů?

25.06.2013 - David Bimka

Ledním medvědům zvoní hrana. Změny klimatu mají dalekosáhlé důsledky především kvůli jejich potravě. Během období léta, kdy mizí sníh, totiž drží medvědi „hladovku“ a nejí

Reklama

Zásoby tuku shromažďují především na jaře během lovné sezóny. Především u samic je množství tuku kritické, protože s úbytkem váhy klesá i jejich schopnost úspěšně vyvést mláďata. Nyní se období léta začíná více a více prodlužovat a medvědi hladovějí čím dál víc.

Pokud se vyplní temné předpovědi amerického vědeckého týmu US Geological Survey, z dvaadvaceti tisíc polárních medvědů jich během tohoto století zmizí až dvě třetiny. Ty tání ledu ohrožuje nejenom přímo, ale i nepřímo skrze jejich blízké příbuzné. Medvědi grizzly totiž stále častěji nacházejí cestu na sever, kde by za normálních okolností nemohli přežít. Svým bratrancům tak přebírají část potravy, a pokud mezi nimi dojde na přímý střet o lovné území, lední medvědí obvykle nemají šanci. Evoluce je totiž pro pobyt v Arktidě vybavila lehčí lebkou a slabším stiskem čelistí, které jsou proti konkurenčním grizzlyům nedostatečné. Vědci přesto vyjádřili naději, že se populaci ledních medvědů podaří zachránit, pokud bude oteplování klimatu zbrzděno.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za knihu Justina čili Prokletí ctnosti byl Markýz de Sade uvězněn. Nakonec ho však po intervenci rodiny umístili v ústavu pro choromyslné.

Historie
Revue

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje

Vesmír

V národním parku Yellowstone jsou zemětřesení na denním pořádku.

Věda

Američtí vojáci v Somálsku během operace Restore Hope, 1992

 

Válka

Není to hezké, není to chutné a není to příjemné. Ale funguje to. Většina narkomanů se zde vyléčí.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907