Pěchotní srub N-S 82 Březinka: Vzorně restaurovaný bunkr

Pěchotní srub Březinka představuje lákadlo pro turisty nejen kvůli dokonalému restaurování interiéru, ale především kvůli instalaci původního kanónu

20.10.2016 - Vladimír Černý



Zdevastovaný objekt Březinky v závěru roku 1989 pronajal od armády – která byla stále úředním vlastníkem, i když se o srub vůbec nestarala – Klub vojenské historie v Náchodě. Jeho záměrem bylo vytvoření expozice zaměřené na československé opevnění a armádu v období první republiky. Brzy se rozeběhly první práce a obětavost členů klubu výmluvně dokládá skutečnost, že je hradili víceméně z vlastní kapsy.

Předchozí část: Pěchotní srub N-S 82 Březinka: Příběh jednoho bunkru

Postupnými opravami se srub nakonec podařilo navrátit do stavu, v jakém byl na podzim roku 1938. K tomu bylo třeba odpracovat tisíce hodin a je takřka neuvěřitelné, co se z někdejší ruiny podařilo vybudovat. Dnešní návštěvník zde tak například může vidět původní funkční filtrovnu, studnu s originálním čerpadlem Royal, ubikace velitele i mužstva a především plně vybavené střelecké místnosti s hlavní atrakcí – originálem pevnostního kanónu vz. 36, který sem byl umístěn roku 2003 po převozu z Norska. Návštěva pěchotního srubu N-S 82 je tak zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný zájemce o vojenskou historii českých zemí. 

Osudy pevnostního kanónu

Protitanková zbraň vyvinutá Škodovými závody v Plzni byla zavedena do stavu čs. armády v roce 1936. Armáda si objednala celkem 741 exemplářů ve třech sériích, ale dostala vzhledem k politickému vývoji jen 268 kusů pocházejících z té první. Kanón na Březince měl výrobní číslo 173 a po Mnichovu byl v polovině roku 1938 montéry ze Škodovky rozebrán a převezen zpět do Plzně.

Odtud jej nacisté odvezli do pevnostního objektu na norském pobřeží a v 90. letech byl uložen v depozitáři Norského muzea ozbrojených sil. Za pomoci Okresního muzea v Náchodě a díky vstřícnému postoji norské strany se mohl v prosinci 2002 vrátit zpět na Březinku a byl kompletně rekonstruován. Slavnostní vernisáž proběhla 2. května 2003 a od té doby kanón tvoří jednu z hlavních atrakcí zdejší expozice.

  • Zdroj textu

    Válka REVUE Speciál Československé opevnění, brezinka.cz

  • Zdroj fotografií

    brezinka.cz


Další články v sekci