Pohromy, které měnily dějiny lidstva: Chvějící se země na ostrově Sumatra

Výbuch supervulkánu, který mohl vyhladit lidstvo, řádění tsunami na Sumatře, jež podnítilo největší humanitární pomoc v dějinách, nebo sopečná erupce na Islandu, která nepřímo přispěla k vypuknutí Velké francouzské revoluce. Největší přírodní katastrofy měly často nečekané následky pro celý svět

17.01.2017 - redakce 100+1



Ráno 26. prosince 2004 nic nenasvědčovalo, že by se na Sumatře mělo odehrát cokoliv neobvyklého. Většina tamních rybářů vyrážela na moře a turisté, kteří přijeli strávit vánoční svátky do exotických krajů, se chystali prolenošit další den na pláži. V té době už se ovšem u 150 km vzdáleného ostrova Simeulue, v místě, kde se Indická tektonická deska zasouvá pod Barmskou, schylovalo k děsivému přírodnímu divadlu. 

Deset minut, které otřásly světem 

Poté Sumatru zasáhl náhlý šok: V 7:58 místního času se půda zachvěla jedním z nejsilnějších zemětřesení v dějinách (dosahovalo hodnot 9,1–9,3 podle Richterovy škály) a také tím zcela nejdelším – trvalo totiž téměř deset minut. Lidé se snažili utéct, zatímco se okolní domy nezadržitelně hroutily. Tím však tragický výjev nekončil: Následovala série ničivých vln tsunami a voda, před níž nebylo úniku, nelítostně zalila pobřeží severní Sumatry, Nikobarských a Andamanských ostrovů a později i Thajska, Šrí Lanky a Indie.

Při neštěstí, jež bezprostředně zasáhlo 14 zemí, přišlo o život odhadem 230 tisíc osob. K nejhůř postiženým patřily pochopitelně asijské státy, ale následky katastrofy pocítila i vzdálená Jihoafrická republika, kde vzedmuté moře zahubilo osm lidí. Zemětřesení v Indickém oceánu v roce 2004 každopádně vyvolalo i jinou vlnu – obrovskou vlnu celosvětové humanitární pomoci, kdy jednotlivé státy i běžní dárci poskytli zpustošeným oblastem podporu v hodnotě 14 miliard amerických dolarů (tedy asi 360 miliard korun). 


Další články v sekci