Poklad nevyčíslitelné hodnoty: Seznamte se s relikviářem sv. Maura

Relikviář sv. Maura je spolu s korunovačními klenoty nejcennější klenotnickou památkou na našem území




Byl vyroben na zakázku jednoho z členů rodiny Rumignyprvní čtvrtině 13. století. Původně byl určen pro ostatky sv. Maura, sv. Jana Křtitele a sv. Timoteje a byl uložen v klášteře Florennes v Belgii. Po zrušení kláštera ho roku 1838 koupil za 2500 franků Alfred de Beaufort, který ho nechal zrestaurovat a roku 1889 ho převezl na své panství v Bečově nad Teplou. Na konci druhé světové války majitel zámku Heinrich de Beaufort s rodinou z Bečova uprchli a relikviář ukryli pod podlahu kaple Navštívení Panny Marie.

Pohnutá historie

Roku 1984 kontaktoval československý konzulát ve Vídni Američan Danny Douglas, který měl zájem o legální koupi starožitnosti velkého významu, která měla být ukryta na našem území po roce 1945. Postupně vyšlo najevo, že se jedná o dutý předmět s vysokou historickou a uměleckou hodnotou zakopaný asi 100 kilometrů od Norimberka. Po pátrání v archivech byla nalezena fotografie relikviáře z roku 1932 a na podzim 1985 začal být prohledáván zámek v Bečově. Dne 5. listopadu 1985 byl relikviář nalezen. Místo úkrytu prý prozradil jiný druh hřebíku v podlaze.

Po objevení byl relikviář převezen do Prahy. Po vyřízení mnoha formalit se s restaurováním památky začalo až roku 1991. Prací se ujal dnes Národní úřad památkové péče v Plzni a trvaly 11 let. Relikviář byl rozebrán, vše bylo vyčištěno, poškozené části opraveny a některé nahrazeny zcela novými. Původní dubové jádro nahradila konstrukce z ořechu a relikviář byl kompletně zrestaurován roku 2002.

Relikviář sv. Maura je 140 cm dlouhý, 42 cm široký a 69 cm vysoký. Dřevěné jádro pokrývají reliéfy a filigránská výzdoba ze zlaceného stříbra a mědi doplněná emailovými destičkami, sklem, gemami a drahými kameny. Drahokamy a polodrahokamy doplnily většinou jejich původní středověké imitace. Kratší strany zdobí sošky sv. Maura a Krista, které doplňují po stranách postavy dvanácti apoštolů. Uvnitř schránka ukrývala ostatky několika osob, zvířecích kostí a části textilu z 8. až 13. století, které do ní byly po opravách navráceny. Po restaurování byl relikviář uložen na zámku v Bečově nad Teplou. 

  • Zdroj textu

    Tajemství české minulosti 5/2011


Další články v sekci