Poklady světové divočiny: Kde žijí nejohroženější druhy?

Zoologové jasně vymezili oblasti, kde se v rámci naší planety vyskytují ve vysokých koncentracích nejvzácnější savci a obojživelníci. Tato místa by měla hrát prioritní roli při snaze o ochranu přírody

20.07.2019 - Zuzana Teličková



Vytvořená mapa ukazuje, že regiony se vzácnými savci a obojživelníky se různí a odráží se v nich evoluční historie i hrozby, jimž musí obě skupiny živočichů dlouhodobě čelit. Jako místo zvýšeného výskytu chráněných savců byla na mapě označena jihovýchodní Asie, jižní Afrika a Madagaskar. Obojživelníky je naproti tomu třeba chránit zejména ve střední a jižní Americe.

Podle profesora Jonathana Baillieho z Londýnské zoologické společnosti jsou výsledky mapování znepokojující. „Momentálně je z těchto oblastí chráněno pouze pět procent,“ říká Baillie. „Přitom by tato místa měla mít při ochraně přírody nejvyšší prioritu, protože tu žijí druhy, které nejsou jen ohrožené, ale také unikátní co se týče vzhledu, způsobu života a chování.“

TIP: Madagaskarský Národní park Tsingy - Podmanivost kamenných jehel

Vznik mapy komentuje také Dr. Kamran Safi z německého Institutu Maxe Plancka: „Jedná se o první globální mapu, která bere v úvahu nejen stupeň ohrožení živočichů, ale i jejich jedinečnost. Nyní můžeme efektivněji zajistit jejich ochranu.“

Londýnská zoologická společnost již zahájila cílené projekty pro více než 40 druhů zvířat po celém světě a ve své činnosti bude nadále pokračovat. Jedním z nejohroženějších živočichů je například lemur vari žijící na Madagaskaru či luskoun ostrovní, který obývá jihovýchodní Asii a je loven kvůli masu a šupinám používaným v alternativní medicíně.


Další články v sekci