Reklama


Poprava Madame du Barry

8 . 12 . 1793

„Ještě chvíli, pane kate, ještě malou chvíli,“ prosila prý Madame du Barry v posledních vteřinách svého života. Její zoufalé vzlyky jí ale nebyly nic platné. 8. prosince 1793 se i ona stala obětí Velké francouzské revoluce.

Šest let se mladá kráska, vlastním jménem Marie-Jeanne Bécu, pozdější hraběnka du Barry, hřála ve světle náklonosti krále Ludvíka XV. Jeho přízně bylo často skutečně zapotřebí,neboť dceru švadleny a bývalou prostitutku u dvora snášeli jen stěží. Mezi její nejmocnější nepřátele patřil ministr zahraničí vévoda de Choiseul i budoucí francouzská královna Marie Antoinetta. Když však král zemřel roku 1774 na neštovice, putovala du Barry rovnou do kláštera. Poté se usadila na zámku Louveciennes, odkud ji revoluce vyhnala na nějaký čas až do Anglie. Návrat zpět do vlasti se jí stal osudným. Za styky se stoupenci tyranie byla zatčena a popravena.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Kéralští komunisté propagují sekularismus a práva žen. Jejich demonstrace stále dokážou přitáhnout davy.

Zajímavosti

Kaspické jezero (resp. Kaspické moře) je se svojí rozlohou 371 tisíc kilometrů čtverečných a délkou 1 199 kilometrů největším jezerem světa a zasahuje území pěti středoasijských států. Prvenství mezi jezery zastává i co do objemu, nachází se v něm 78 200 krychlových kilometrů slané vody.

Zajímavosti

Novozélandští vojáci pózují s německou protitankovou puškou Tankgewehr Mauser

Válka

S heliocentrickým uspořádáním Sluneční soustavy přišli už staří Řekové. Na obrázku ilustrace z roku 1660

Vesmír

Princ Ruprecht nebyl jen velký dobrodruh a schopný velitel, ale také štědrý mecenáš věd a umění

Historie

Jeskynní a skalní obydlí hrála důležitou roli i v čínské historii. V jednom takovém strávil sedm let i současný čínský prezident Si Ťin-pching.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907