Reklama


Poprvé u Venuše: Veněra 1

19 . 5 . 1961

První sonda poslaná k jiné planetě, sovětská Veněra 1, prolétla ve vzdálenosti 100 tisíc kilometrů kolem Venuše. Sonda se však během cesty po prvním týdnu odmlčela ve vzdálenosti 2 miliónů km od Země a komunikace s ní již nebyla následně obnovena. 

TIP: Průzkum Sluneční soustavy: Družice na cestě k Venuši

Sonda měla tvar válce vysokého přes 2 metry. Byla opatřena slunečními bateriemi a anténami. Na palubě byl instalován magnetometr a detektor ionizovaných částic a mikrometeoritů. Uvnitř sondy byla malá titanová koule se státním znakem SSSR a symbolikou drah čtyř planet kolem Slunce (Merkur, Venuše, Země a Mars).

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Nejnovější verze robota SpotMini je štíhlejší než předchozí varianty

Věda

Vzdělaná Johanna, nevlastní dcera magistra Kelleyho, používala svůj literární um k znovuzískání rodinné prestiže

Historie

Genom Amišů obsahuje pozoruhodné věci

Věda

Na pádu komunismu v Polsku se nejvíc podílelo odborové hnutí Solidarita, jehož vůdčí postavou se stal elektrikář Lech Wałęsa.

Zajímavosti

Výsadkáři ze 103. gardové divize se vracejí domů

Válka

Obraz italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho se vydražil za 450,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu 9,8 miliardy korun. Dílo zobrazující Ježíše Krista se tak podle aukční síně Christie's stalo nejdražším obrazem, který se kdy na světě prodal v dražbě. Původní odhady udávaly hodnotu díla 100 milionů dolarů, přepočtu 2,2 miliardy korun.
Aukce trvala podle agentury AFP pouhých 19 minut. Dražit se začalo na částce 70 milionů dolarů, tedy 1,5 miliardy korun. Totožnost kupce aukční síň zatím nezveřejnila.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907