Reklama


Překvapivé ptačí zálety: Opeřenci mají promiskuitu v genech

21.04.2017 - Zuzana Teličková

Ptáci jsou často dáváni jako příklad nejvěrnějších partnerů v živočišné říši. Vědci ale zjistili, že ačkoli jednotlivé páry spolu žijí po celý život, pravidelně se oddávají milostnému poblouznění s atraktivními jedinci ze sousedství

Na nevěru mají nos - Ptačí samci poznají, že nejsou otci mláďat své dlouhodobé partnerky a nekrmí je tak ochotně jako své vlastní potomstvo
Na nevěru mají nos - Ptačí samci poznají, že nejsou otci mláďat své dlouhodobé partnerky a nekrmí je tak ochotně jako své vlastní potomstvo

Podvádění navíc není jen doménou samců. I samičky si rády zpestří život občasným záletem, i když riskují své vlastní zdraví či dobré prospívání mláďat. Nejenže se při páření s více samci mohou nakazit sexuálně přenosnými nemocemi, ale když je otcem mláďat jiný samec, jejich dlouhodobý partner to pozná, a nekrmí mladé tak ochotně jako své vlastní potomstvo.

Jane Reidová z University of Aberdeen zjistila, že téměř 18 % samičí promiskuity je dáno geneticky. „Jestliže matka byla promiskuitní, dcera bude pravděpodobně také,“ vysvětluje.

TIP: Méně atraktivní samičky vrabce se musí spokojit i s šeredou

Záletnické chování musí však mít z evolučního hlediska nějaké výhody, jinak by se postupně vytratilo. U samců se dá snadno pochopit: čím více potomků zplodí, tím více kopií svých vlastních genů si zajistí. U samiček převládá teorie, že se střídáním partnerů snaží získat pro svá mláďata lepší genetickou výbavu.

To platí zejména u těch samiček, které neměly možnost velkého výběru a jejich životním partnerem se stal slabší jedinec. Aby tuto teorii potvrdila, chce se Reidová ve svém dalším výzkumu zaměřit na „nemanželská“ mláďata, jichž je u zkoumaných ptačích druhů 28–50 %. Jejím hlavním cílem je zjistit, zda tito jedinci vykazují schopnost zplodit více potomstva či zda budou žít déle než ostatní.

  • Zdroj textu: Příroda 1-2/2011
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

<p>John Kennedy a jeho žena Jacqueline při slavnostním průjezdu Dallasem. Za několik okamžiků se ozvou výstřely.</p>

Zajímavosti

Na mimořádném místě nejlidnatější země světa lze po ránu vidět i takovéto živé obrazy.

Příroda

Vchod do luxusního vinohradského kina Flora

Historie

Sloanova digitální přehlídka oblohy slibuje zajímavé objevy

Vesmír

U ochrnutých potkanů zabraly kmenové buňky

Věda

Uloupené předměty mají podle všeho velkou sběratelskou cenu – kromě brýlí, cigaretového pouzdra a živé nahrávky z koncertu Beatles, jsou mezi nimi například i tři ručně psané Lennonovy deníky.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907