Reklama


Překvapivý vztah: Je možné navázat přátelství s rybou?

06.04.2016 - Stanislav Mihulka

Japonský potápěč uzavřel přátelství s pyskounem. Jejich neobvyklý vztah trvá už čtvrtstoletí

Zatímco psům, kočkám, koním a dalším příslušníkům zvířecí říše jsme ochotni propůjčovat lidské vlastnosti, ryby považujeme v tomto ohledu za příliš chladná a netečná stvoření. Originální vztah pyskouna Yoriko a potápěče Hiroyukiho Arakawu ale ukazuje, že přátelství lze budovat i mezi suchozemci a vodomily.

Hiroyukiho Arakawa provozuje obchůdek s potápěčskými potřebami poblíž podvodního parku Hasama, nacházejícího se na východním pobřeží Japonska, nedaleko města Tateyama. Součástí jeho práce je i péče o podvodní svatyni Shinto. Před čtvrtstoletím se zde setkal s Yoriko, pyskounem Semicossyphus reticulatus a jejich přátelství jim vydrželo dodnes. Kdykoli se Hiroyukiho potopí pod hladinu jezera, připlouvá k němu Yoriko a doprovází ho jako průvodce vodní říší.

TIP: Tchajwanské kočičí město jako originální turistická atrakce

Pyskouni Semicossyphus reticulatus patří k vůbec největším pyskounům na světě. Obývají skalnaté útesy u pobřeží Koreje, Číny a Japonska. Dosahují až 1 metru délky a místní lidé si je cení jako dobré ryby k jídlu. Jak je ale vidět na příkladu Yoriko, vztah pyskounů a lidí může být mnohem osobnější.

  • Zdroj textu: The Dodo
  • Zdroj fotografií: Hiroyuki Arakawa

ReklamaReklama

Aktuální články

Jak by vypadaly Niagarské vodopády, kdyby v řece Svatého Vavřince došla voda? Reálnou fotografii vyretušoval grafik Joel Krebs.

Zajímavosti

Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Vesmír
Revue

Pohled z Velké Hejšoviny na Broumovské stěny, Broumovskou kotlinu a Javoří hory

Příroda

Snímek z konce října 1937 zachycuje Benita Mussoliniho při oslavách 15. výročí pochodu na Řím, kterým donutil vládu k rezignaci a krále k předání moci do rukou fašistů. Po diktátorově levici jde zástupce Adolfa Hitlera Rudolf Hess a oba muže při přehlídce doplňují další italští generálové.

Válka

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907