Přemyslovy ženy: Ošklivka Markéta musela ustoupit temperamentní Kunhutě

Úlohou žen ve středověku bylo sehrát přidělenou roli a vnitřně počítat s tím, že každá figura může být obětována pro „větší dobro“. A výjimkou nebyla ani královna




První dámou, která zasáhla do osudu budoucího krále Přemysla Otakara II., byla Gertruda Babenberská, neteř slavnější Markéty. Na rozdíl od ní byla mladá a půvabná, a proto byla provdána za Vladislava, syna krále Václava I. a předurčeného dědice. Ten však rok na to zemřel.

Hned v dalším roce se vévodkyně vdala znovu, ale slabý Heřman Bádenský pro ni byl jen dalším zklamáním. Porodila mu sice dvě děti, ale pak ho otrávila a tím uvolnila svou ruku pro lepší partii. Možná v této době pokukovala dokonce i po Přemyslovi s tím, že by ze šikovného švagra byl ještě lepší manžel. Snad i proto odmítla sňatek, o který stál samotný papež.

Strašidlo jménem Markéta

„Chutného mládence“ si však vzala její teta Markéta, což musela být pro mladou neteř hodně hořká pilulka. Toto manželství však nešokovalo jen ji, ale celou tehdejší Evropu. Vdova po Jindřichovi Štaufském byla totiž téměř o třicet let starší než její manžel. Markétin bývalý manžel byl navíc původně zasnouben s Přemyslovou tetou Anežkou, která tudíž novou příbuznou příliš nemilovala.

Stárnoucí Markéta nemohla dát království dědice, proto hledal mladý panovník rozptýlení jinde. Našel ho prý přímo v královnině fraucimoru – mělo jít o jistou Anežku z Kuenringu. Lidová tvořivost má ohledně této osůbky zcela jasno. Mužný Přemysl se romanticky zamiloval do chlapecky vyhlížející hnědovlasé šlechtičny, kterou zdobil tehdy zcela netypický krátký sestřih. Proto ji prý říkal Palceřík čili Helmička. Historikové jsou opatrnější. Jisté je jen to, že nějaká dáma urozeného původu povila Přemyslovi syna Mikuláše a několik dcer.

Krásná, mocná, bohatá

Pokud si však „evolučně úspěšná“ milenka myslela, že jí zajištění vytouženého potomka zabezpečí sňatek s Přemyslem, tak se velice mýlila. Král sice syna potřeboval a Markétu proto zapudil, matku levobočka si však nevzal. Vhodnou partii mu totiž poskytl uherský král Bela, který provdáváním dcer a vnuček vystavěl úspěšnou síť spojující celou Evropu. A pro Přemysla zde měl sousto obzvláště „šťavnaté“. Svou mimořádně krásnou vnučku Kunhutu. Soud dějin však tuto dámu shledal snad až příliš temperamentní.

TIP: Přemysl Otakar II.: Král ctižádostivý a vzpurný

Po smrti svého manžela vešla krásná Kunhuta do našich dějin zejména kvůli svému neřestnému svazku se Závišem z Falkenštejna, který pohoršil celou Evropu. Povšimněte si, že obě Přemyslovy ženy byly tak či onak pohoršlivé. Aby se aspoň trošku vylepšil její „mediální“ obraz, sestavil králův notář Jindřich z Isernie krásné a velmi vroucí dopisy, které pak vydával za listy pošpiněné královny. Inu, i to byla daň za přízeň mužů.


Další články v sekci