Reklama


Kolik vykouří jeden Čech cigaret? V průměru 2 125 ročně

26.04.2013 - Lucie Paseková

Češi jsou vášniví kuřáci. Pravidelnou cigaretu si dopřává 29 % české populace, tedy necelé tři miliony obyvatel. Nová protikuřácká směrnice Evropské unie má však zásadně změnit stávající formu prodeje i propagace cigaret

Just Room Enough je podle kanadských pravidel platným členem souostroví, neboť měří víc než 0,093 m² a roste na něm strom
Just Room Enough je podle kanadských pravidel platným členem souostroví, neboť měří víc než 0,093 m² a roste na něm strom

Češi kouří a situace se ani přes protikuřácké kampaně v posledních letech nijak zvlášť nelepší. Kuřáků přibývá hlavně mezi mladými lidmi. Každý den u nás vyzkouší první cigaretu asi stovka dětí. Mladistvých kuřáků je v ČR zhruba čtvrt milionu. Optimistické nejsou ani statistiky průměrné roční spotřeby cigaret na jednoho obyvatele naší země. Podle společného výzkumu Světové nadace pro plíce a Americké onkologické společnosti skončila Česká republika v žebříčku 71 zúčastněných zemí na alarmujícím osmém místě. Na jednoho obyvatele ČR připadá 2 125 vykouřených cigaret ročně. Za rok se tedy u nás vykouří asi 21 miliard cigaret.

Unie vystrkuje drápky

Kvůli vysokému podílu kuřáků začíná bít Evropská unie na poplach. Kouření má totiž za následek řadu onemocnění a mnohé oběti na životech. Jenom u nás zemře na následky kouření více než 18 tisíc lidí ročně, v celé Evropě je to pak 650 tisíc mrtvých. Evropská unie se proto rozhodla výrazně zpřísnit protikuřácká opatření. Tabáková směrnice z roku 2001 je podle ní už zastaralá a chystaná novela má proti tabákovému průmyslu zakročit mnohem tvrdším způsobem. Jedním z hlavních opatření bude zřejmě potlačení atraktivity kouření.

Pryč z pultů i reklam

Cigaretové krabičky by nově neměly uvádět jakékoliv logo či zřetelný název značky. Namísto toho budou zřejmě kuřáky odrazovat velmi drastickými obrázky následků kouření včetně rakoviny. Na přitažlivosti by měl zlozvyku ubrat i zákaz tenkých „slim“ cigaret a tabáku s příchutí, které lákají hlavně ženy. Směrnice jde dokonce tak daleko, že hodlá zakázat vystavování cigaret v místech jejich prodeje. Z trafik by měla zmizet také veškerá reklama, která cigarety a kouření propaguje.

Přísná pravidla směrnice mají řadu odpůrců nejen z řad zástupců tabákového průmyslu. Své výhrady k ní mají i někteří zástupci České republiky. Zda nakonec projde v navrhovaném znění, se ukáže v průběhu roku 2013. A na její vliv na snížení podílu kuřáků v evropské populaci si pak budeme muset počkat ještě delší dobu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Jak by vypadaly Niagarské vodopády, kdyby v řece Svatého Vavřince došla voda? Reálnou fotografii vyretušoval grafik Joel Krebs.

Zajímavosti

Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Vesmír
Revue

Pohled z Velké Hejšoviny na Broumovské stěny, Broumovskou kotlinu a Javoří hory

Příroda

Snímek z konce října 1937 zachycuje Benita Mussoliniho při oslavách 15. výročí pochodu na Řím, kterým donutil vládu k rezignaci a krále k předání moci do rukou fašistů. Po diktátorově levici jde zástupce Adolfa Hitlera Rudolf Hess a oba muže při přehlídce doplňují další italští generálové.

Válka

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907