Reklama


Proč máme bradu? Může za to zmenšování tváře během evoluce našeho druhu

20.04.2015 - Stanislav Mihulka

Lidská brada se neobjevila kvůli lidskému žvýkání anebo mluvení. Viníkem jsou evoluční změny našeho obličeje, k nimž došlo během historie

Když si srovnáme lidskou lebku a lebku neandrtálce, tak zjistíme, že lidské lebce v její dolní části něco dost výrazného přebývá. Máme něco, co nemají neandrtálci, ani žádní jiní primáti. Je to nápadný výběžek dolní čelisti, kterému říkáme brada. Jsme vlastně jediný živočišný druh s bradou, i když i sloni mají něco podobného. Proč to tak je?

Kolem vzniku a významu lidské brady se točí dlouholeté vášnivé spory. V současné době mezi odborníky převládá názor, že brada má význam pro mechanické vlastnosti lebky a že slouží jako vyztužení čelisti při žvýkání nebo mluvení. Taky to prý může být výsledek pohlavního výběru, protože si nápadnou bradu oblíbily lidské samice.

Vědci z Univerzity v Iowě ale tvrdí, že vznik brady souvisí se změnami velikosti a tvaru lidské tváře, k nimž docházelo během lidské evoluce. Uskutečnili totiž biomechanické testy tváří a lebek téměř 40 dobrovolníků, podle nichž není lidské žvýkání či mluvení dost silné na to, aby kvůli němu bylo nutné tvořit novou kost. Viníkem je podle nich prostá geometrie při zmenšování tváří lidských předků. Naše tváře jsou o 15 procent kratší než tváře neandrtálců a brada je toho prý názorným důkazem.

  • Zdroj textu: University of Iowa, Journal of Anatomy
  • Zdroj fotografií: Tim Schoon, University of Iowa

ReklamaReklama

Aktuální články

<p>John Kennedy a jeho žena Jacqueline při slavnostním průjezdu Dallasem. Za několik okamžiků se ozvou výstřely.</p>

Zajímavosti

Na mimořádném místě nejlidnatější země světa lze po ránu vidět i takovéto živé obrazy.

Příroda

Vchod do luxusního vinohradského kina Flora

Historie

Sloanova digitální přehlídka oblohy slibuje zajímavé objevy

Vesmír

U ochrnutých potkanů zabraly kmenové buňky

Věda

Uloupené předměty mají podle všeho velkou sběratelskou cenu – kromě brýlí, cigaretového pouzdra a živé nahrávky z koncertu Beatles, jsou mezi nimi například i tři ručně psané Lennonovy deníky.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907