Proč vlastně nosí nevěsty závoj? Má pouze dělat ženu tajemnější?

Nošení závoje během slavnostního rituálu má dávné kořeny ve dvou tradicích – židovské a římské. Čemu nevěstin závoj slouží?

19.11.2016 - Kateřina Vašků



Zahalování hlavy, především vlasů, je několikrát zmíněno ve Starém zákoně a jednou vysloveně ve vztahu ke svatebnímu obřadu – v příběhu o Jákobovi a Ráchel. Závoj zde však nevystupuje jako zrovna romantická proprieta: Jákobovi totiž místo krásné Ráchel podstrčí ke svatbě (a následně i do manželského lože) Ráchelinu starší a méně krásnou sestru Leah. 

V římských zvycích (pravděpodobně vypůjčených ze starších středomořských kultur) sloužilo zakrytí nevěsty k ochraně před zlými duchy. Mladá žena totiž vykročila z domu svého otce, kde ji chránil rodinný numen, strážný duch, avšak ještě nevkročila do domu budoucího manžela, kde ji očekával nový duch. Ocitla se tak ve zranitelné pozici a bylo třeba ji skrýt před hledajícíma očima démonů. 

V obou tradicích pak byly volně rozpuštěné a nekryté vlasy symbolem svobody a nosit je mohly pouze neprovdané dívky nebo prostitutky. Od poctivé manželky se očekávalo pokrývání hlavy – veřejné odložení šátku se dokonce mohlo považovat za symbolické vystoupení z manželství. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci