Recyklace pro pokročilé: Bydleli byste v domě z odpadního kalu?

Projekt australské univerzity ukazuje, jak lze recyklovat kaly z čistíren odpadních vod a zároveň zvýšit udržitelnost ve stavebnictví

24.01.2019 - Stanislav Mihulka



Kaly (biosolidy) jsou nevyhnutelným vedlejším produktem čistíren odpadních vod. Obsahují cenné látky, mohou ale zapáchat, případně obsahují látky škodlivé pro životní prostředí, čímž je omezeno jejich další použití. Z části kalů se vyrábí hnojivo, zhruba třetina kalu vyprodukovaného po celém světě se skladuje anebo se vozí na skládky. Tam kaly leží bez užitku a mikroorganismy z nich postupně uvolňují skleníkové plyny. Nejde přitom o zanedbatelné množství - jen v EU se za jediný rok vyprodukuje okolo 9 milionů tun tohoto odpadu a v USA více než 7 milionů tun.

Tým australských odborníků navrhuje, že by se z odpadního kalu mohly stavět domy. Není to tak bláznivé, jak to na první pohled vypadá. Australané zpracovaný kal přidávají k materiálu, z něhož se vypalují cihly. To je podle nich ekologické řešení jak pro čištění odpadních vod, tak i pro výrobu cihel, která rovněž značně zatěžuje životní prostředí.

TIP: Netradiční biotechnologie: Stanou se příští rok mezi stavaři hitem biocihly?

Zkušební produkce cihel s příměsí odpadního kalu ukázala, že jejich výroba vyžaduje zhruba polovinu energie potřebné k vypálení běžných cihel a celková výroba je tak levnější. Další předností nového materiálu je, že vyrobené cihly mají nižší tepelnou vodivost, takže v zimě udrží teplo v domě a v létě zase naopak venku. Nevýhodou je, že kaly obvykle obsahují těžké kovy. Podle profesora Abbase Mohajeraniho, který celý projekt vedl, se ale většiny těchto kovů podařilo zbavit během procesu vypalování. Vše tak nasvědčuje tomu, že cihly z recyklovaného odpadu mají před sebou zajímavou budoucnost.

  • Zdroj textu

    RMIT University, Buildings

  • Zdroj fotografií

    Mohajerani / RMIT University


Další články v sekci