Rejnok manta: Neškodný gigant

11.8.2013 - Marek Telička
manta

Manta atlantská (také rejnok manta, Manta birostris) je největším druhem rejnoka. Největší známý jedinec měřil napříč 7,6 metru a vážil bezmála dvě a půl tuny. Manty se vyvinuly z druhů, které filtrováním sbírají drobnou potravu u dna moře a díky tomu mohly narůst do takovýchto rozměrů. Živí se planktonem, malými rybkami a podobně. Na rozdíl od jiných druhů rejnoků nejsou nebezpečné a v přítomnosti člověka často projevují velkou zvědavost. Jejich hlavními predátory jsou kosatky a velcí žraloci. Manty jsou jen zřídka chovány v zajetí, přičemž hlavním důvodem je jejich velikost. Jen málokteré mořské akvárium má zkrátka tak velké prostory, které by byly pro tyto důstojné obry dostatečné.

Foto, ilustrace: 
Shutterstock

Svět obrazem

Keporkak
Samice keporkaka s mládětem

Keporkakům se někdy říká zpívající velryba, protože v období námluv či páření zpívají písně, které jsou slyšitelné až do vzdálenosti 40 kilometrů.

Sklizeň chilli papriček
Sklizeň chilli papriček v Číně

Mimo dalších látek obsahuje kajenský pepř, jak se někdy chilli papričkám také říká, vitamíny C a karoten B a je také považován za afrodisiakum.

Seatylock
Chytré sedlo Seatylock

Sedlo snadno proměníte v metr dlouhý ocelový zámek, kterým lze kolo uzamknout.

Pořádný adrenalin
Pořádný adrenalin

Teprve dvacetiletý ruský mladík Ivan Kuznetsov se vydal do Šanghaje a Hongkongu, aby tam bez jakéhokoliv jištění vylezl na ty nejvyšší budovy ve městě

Reklama