Rejnok manta: Neškodný gigant

11.8.2013 - Marek Telička
manta

Manta atlantská (také rejnok manta, Manta birostris) je největším druhem rejnoka. Největší známý jedinec měřil napříč 7,6 metru a vážil bezmála dvě a půl tuny. Manty se vyvinuly z druhů, které filtrováním sbírají drobnou potravu u dna moře a díky tomu mohly narůst do takovýchto rozměrů. Živí se planktonem, malými rybkami a podobně. Na rozdíl od jiných druhů rejnoků nejsou nebezpečné a v přítomnosti člověka často projevují velkou zvědavost. Jejich hlavními predátory jsou kosatky a velcí žraloci. Manty jsou jen zřídka chovány v zajetí, přičemž hlavním důvodem je jejich velikost. Jen málokteré mořské akvárium má zkrátka tak velké prostory, které by byly pro tyto důstojné obry dostatečné.

Foto, ilustrace: 
Shutterstock

Svět obrazem

Alfa Romeo 6C 2500 Sport Berlinetta
Alfa Romeo 6C 2500 Sport Berlinetta

Vůz, který vlastnil capo del governo e duce del fascismo - Benito Mussolini - je na prodej za 2 miliony liber, tedy zhruba 70 milionů korun.

hydrospeeding
Adrenalinová jízda

Horský vůdce Claude-Alain Gailland a specialista na canyoning Gilles Janin jsou jedni z mála lidí, kteří se věnují hydrospeedingu - adrenalinovému sjíždění ledovcových řek

Předplacený pláč
Předplacený pláč

Za služby Robertsonových smutečních hostů zaplatí zákazník 45 liber (zhruba 1 400 Kč) na hodinu.

Zátěžové testy nového mostu
Zátěžové testy nového mostu

Konstruktéři mostu nesoucího se přes Modrou řeku neponechali nic náhodě a podrobili ho náročnému celonočnímu testu.

Reklama