Reklama

Reklama

Rejnok manta: Neškodný gigant

11.8.2013 - Marek Telička
manta

Manta atlantská (také rejnok manta, Manta birostris) je největším druhem rejnoka. Největší známý jedinec měřil napříč 7,6 metru a vážil bezmála dvě a půl tuny. Manty se vyvinuly z druhů, které filtrováním sbírají drobnou potravu u dna moře a díky tomu mohly narůst do takovýchto rozměrů. Živí se planktonem, malými rybkami a podobně. Na rozdíl od jiných druhů rejnoků nejsou nebezpečné a v přítomnosti člověka často projevují velkou zvědavost. Jejich hlavními predátory jsou kosatky a velcí žraloci. Manty jsou jen zřídka chovány v zajetí, přičemž hlavním důvodem je jejich velikost. Jen málokteré mořské akvárium má zkrátka tak velké prostory, které by byly pro tyto důstojné obry dostatečné.

Foto, ilustrace: 
Shutterstock

Svět obrazem

Vetřelec
Vetřelec ze 13. století

Opatství postavené ve 13. století zdobí plastika nápadně připomínající vetřelce H. R. Gigera. Socha vznikla během oprav v roce 1991.

Frecciarossa 1000
360 kilometrů za hodinu

Trasu mezi Římem a Milánem zvládne nový italský vlak Frecciarossa 1000 za dvě hodiny a dvacet minut.

Parkování pro ženy
Parkování pro ženy

V obchodním domě v centru Šanghaje nově dámy zaparkují na speciálně vyhrazených místech. Parkovací místa jsou situována v blízkosti výtahů a jsou zhruba o 20 centimetrů delší a přibližně o půl metru širší. 

Jak Kašpar
První český aviatik

Snímek zachucuje Jana Kašpara v Pardubicích během let 1910 až 1911.

Reklama

Reklama