Reklama

Reklama

Rejnok manta: Neškodný gigant

11.8.2013 - Marek Telička
manta

Manta atlantská (také rejnok manta, Manta birostris) je největším druhem rejnoka. Největší známý jedinec měřil napříč 7,6 metru a vážil bezmála dvě a půl tuny. Manty se vyvinuly z druhů, které filtrováním sbírají drobnou potravu u dna moře a díky tomu mohly narůst do takovýchto rozměrů. Živí se planktonem, malými rybkami a podobně. Na rozdíl od jiných druhů rejnoků nejsou nebezpečné a v přítomnosti člověka často projevují velkou zvědavost. Jejich hlavními predátory jsou kosatky a velcí žraloci. Manty jsou jen zřídka chovány v zajetí, přičemž hlavním důvodem je jejich velikost. Jen málokteré mořské akvárium má zkrátka tak velké prostory, které by byly pro tyto důstojné obry dostatečné.

Foto, ilustrace: 
Shutterstock

Svět obrazem

Mini Augmented Vision
Mini Augmented Vision

Prototyp brýlí je vybavený dvojicí displejů s rozlišením 720p pro každé oko, na kterých se mohou zobrazovat údaje o trase a navigaci.

Nan-ning
Poslední mohykán

Polorozpadlý dům, stojící uprostřed nové zástavby v čínském Nan-ningu, je projevem občanského vzdoru. Jeho vlastník není spokojen s nabízenou kompenzací za zbourání domu.

Explodující mravenec
Explodující mravenec

Snímek explodujícího mravence, který pořídil Anand Varma, uspěl v letošním ročníku novinářské fotografické soutěže World Press Photo 2015. V kategorii "Příroda" získal 1. místo.

Vodní melouny
Vodní melouny v bangladéšském přístavu Sadarghat

Letošní úroda vodních melounů je v Bangladéši považována za rekordní. Kromě dobrého počasí za to mohou i inovace v zemědělství.

Reklama

Reklama