Reklama

Reklama

Rejnok manta: Neškodný gigant

11.8.2013 - Marek Telička
manta

Manta atlantská (také rejnok manta, Manta birostris) je největším druhem rejnoka. Největší známý jedinec měřil napříč 7,6 metru a vážil bezmála dvě a půl tuny. Manty se vyvinuly z druhů, které filtrováním sbírají drobnou potravu u dna moře a díky tomu mohly narůst do takovýchto rozměrů. Živí se planktonem, malými rybkami a podobně. Na rozdíl od jiných druhů rejnoků nejsou nebezpečné a v přítomnosti člověka často projevují velkou zvědavost. Jejich hlavními predátory jsou kosatky a velcí žraloci. Manty jsou jen zřídka chovány v zajetí, přičemž hlavním důvodem je jejich velikost. Jen málokteré mořské akvárium má zkrátka tak velké prostory, které by byly pro tyto důstojné obry dostatečné.

Foto, ilustrace: 
Shutterstock

Svět obrazem

Praskající skleněná lávka
Praskající skleněná lávka

68 metrů dlouhá prosklená lávka je jednou z částí rozsáhlého turistického komplexu v čínském Čang-ťia-ťie. První část byla otevřena 20. září, po dokončení by celá trasa měla měřit 430 metrů.

Za co vám v Dubaji zaplatí zlatem? Za sníh!

Angličan Ben Elliott si v roce 2012 založil společnost na výrobu a distribuci umělého sněhu a nyní neví kam dřív skočit.

Berlín
Berlín

Takhle vypadá německá metropole pohledem z vesmíru

Calbuco
Erupce sopky Calbuco

Sopka Calbuco na jihu Chile se letos v dubnu po čtyřiceti letech probudila a teď znovu bouří.

Reklama

Reklama