Reklama

Rejnok manta: Neškodný gigant

11.8.2013 - Marek Telička
manta

Manta atlantská (také rejnok manta, Manta birostris) je největším druhem rejnoka. Největší známý jedinec měřil napříč 7,6 metru a vážil bezmála dvě a půl tuny. Manty se vyvinuly z druhů, které filtrováním sbírají drobnou potravu u dna moře a díky tomu mohly narůst do takovýchto rozměrů. Živí se planktonem, malými rybkami a podobně. Na rozdíl od jiných druhů rejnoků nejsou nebezpečné a v přítomnosti člověka často projevují velkou zvědavost. Jejich hlavními predátory jsou kosatky a velcí žraloci. Manty jsou jen zřídka chovány v zajetí, přičemž hlavním důvodem je jejich velikost. Jen málokteré mořské akvárium má zkrátka tak velké prostory, které by byly pro tyto důstojné obry dostatečné.

Foto, ilustrace: 
Shutterstock

Svět obrazem

Nevšední hotel
Nevšední hotel

Nový hotel v Austrálii vám umožní povečeřet se lvy a vykoupat se vedle medvědů

Corinthians Forever
Corinthians Forever

Milovníkům fotbalu se nabízí nový – a poněkud morbidní – způsob, jak dát najevo lásku ke zbožňovanému sportu. Mohou se nechat pohřbít vedle svých oblíbených hráčů.

Rekordní arapaima
Rekordní arapaima

Dvě hodiny! Tak dlouho trvalo Johnnymu Airaksinenovi než v Palm Tree Lagoon v Thajsku vytáhl na břeh tento nádherný, 230 kilogramů vážící úlovek. 

Růžová vlna
Růžová vlna

Někdy až 4 metry vysoká pěnová vlna se do Dillí přižene po řece Jamuna do města. Jejím zdrojem je praní a barvení prádla v horním toku řeky.

Reklama