Reklama

Reklama

Rejnok manta: Neškodný gigant

11.8.2013 - Marek Telička
manta

Manta atlantská (také rejnok manta, Manta birostris) je největším druhem rejnoka. Největší známý jedinec měřil napříč 7,6 metru a vážil bezmála dvě a půl tuny. Manty se vyvinuly z druhů, které filtrováním sbírají drobnou potravu u dna moře a díky tomu mohly narůst do takovýchto rozměrů. Živí se planktonem, malými rybkami a podobně. Na rozdíl od jiných druhů rejnoků nejsou nebezpečné a v přítomnosti člověka často projevují velkou zvědavost. Jejich hlavními predátory jsou kosatky a velcí žraloci. Manty jsou jen zřídka chovány v zajetí, přičemž hlavním důvodem je jejich velikost. Jen málokteré mořské akvárium má zkrátka tak velké prostory, které by byly pro tyto důstojné obry dostatečné.

Foto, ilustrace: 
Shutterstock

Svět obrazem

Nebeský bazén
Nebeský bazén

90 metrů dlouhý bazén má spojit dvě budovy v londýnské čtvrti Nine Elms. Sloužit má obyvatelům zrekonstrovaných domů.

Cirkumhorizontální oblouk
Ohnivá duha

V Evropě můžeme tento halový jev spatřit jen velmi vzácně, pro jeho vznik je totiž nutná výška Slunce větší než 58 stupňů.

Zlatý poklad z doby bronzové
Zlatý poklad z doby bronzové

Amatérský archeolog na dánském ostrově Sjælland objevil přibližně 2 tisíce zlatých ozdobných spirál, pocházejících z doby 900 až 700 před naším letopočtem.

Vitamín C
Vitamín C

Člověk si na rozdíl od většiny zvířat a rostlin nedokáže syntetizovat vitamín C sám. Doporučená denní dávka vitamínu C pro člověka je 60 mg.

Reklama

Reklama