Reklama


Rekord překonán: Nejdražší Maserati na světě změnilo majitele

13.08.2013 - Jan Miklín

Vozy italské značky Maserati patří k legendám automobilového světa. Elegantní tvary, silné motory, blesková rychlost, to vše vyhání ceny nahoru. Nedávno byl prodán model 300S za rekordní čtyři miliony liber

„Možná by bylo lepší, kdybych přišel s něčím, co mohou lidé používat bezpečně. Třeba se sekačkou na trávu,“ pronesl prý 93letý vynálezce nejslavnější útočné pušky krátce před svou smrtí.
„Možná by bylo lepší, kdybych přišel s něčím, co mohou lidé používat bezpečně. Třeba se sekačkou na trávu,“ pronesl prý 93letý vynálezce nejslavnější útočné pušky krátce před svou smrtí.

Maserati 300S rozhodně nepatřilo k žádným „masovkám“ – tohoto závodního modelu bylo mezi roky 1955 až 1958 vyrobeno pouhých osmadvacet kusů. Impulsem pro návrh „třístovky“ byl šampionát sportovních vozů, pořádaný organizací FIA poprvé v roce 1953. Vítězství Ferrari – odvěkého rivala automobilky – v prvním ročníku vyprovokovalo Maserati k odpovědi, kterou byl právě model 300S. Několik let zabralo testování a ladění motoru, jehož základem byl dosud nejsilnější, 2,5litrový šestiválec z modelu 250F. Jeho objem byl ale zvětšen na tři litry, což mu dalo výkon 260 koní a umožnilo autu dosáhnout až téměř 300kilometrové rychlosti.

První závodní sezóna roku 1955 však přes slibné parametry vozu příliš nevyšla, příčinou neúspěchů byla zejména nespolehlivost a „porodní“ problémy. Úpravy a vylepšení se plně vyplatili v následujícím roce, kdy trojice pilotů Stirling Moss, Jean Behra a Carroll Shelby zvítězili v závodě na 1000 km na okruhu v Nürburgringu a celkově získalo Maserati druhé místo právě za Ferrari.

Model z roku 1955 dosáhl dalšího rekordu minulý měsíc, když byl na Goodwoodském festivalu rychlosti prodán za rekordních 4 030 000 liber, v přepočtu tedy více jak sto dvacet milionů korun. Červený krasavec tak téměř zdvojnásobil částku, jakou kdy byl ochotný zaplatit nadšenec za vůz této značky.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Význam utajení si uvědomoval již římský vládce Gaius Julius Caesar, který psal šifrované zprávy z bojiště.

Zajímavosti

Císař Rudolf II. podepsal v roce 1609 dokument, který do značné míry zrovnoprávňoval katolíky, luterány a kalvinisty.

Historie

Korýši skýtají jednoznačně nejčerstvější maso, jaké se vám může na talíři ocitnout. Důvod je prostý. Do vroucího vývaru se vkládají živí.

Revue

SpaceShipTwo VSS Unity na novém testovacím letu jako kluzák

Vesmír
Válka

Zalesněné skály v Číně

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907