Reklama


Reportáž psaná na oprátce: Ojedinělé svědectví z nacistického vězení

12.04.2017 - Michal Konečný

Jeden z ikonických textů komunismu představoval svým způsobem velmi zajímavé dílo. Propaganda z něj ale udělala otravnou povinnou četbu

Fučíkův poslední dopis z vězení - Fučíkův poslední dopis z nacistického vězení
Fučíkův poslední dopis z vězení - Fučíkův poslední dopis z nacistického vězení

Jeden z kanonických textů komunistů vznikl na popud odboje, který potřeboval získat detailní informace o okolnostech Fučíkova zatčení. Je zřejmé, že Fučík už od začátku koncipoval svůj text jako vlastní legendu. Celkem 167 dochovaných motáků je dílem nejen samotného Fučíka, ale také mimořádně obětavých spolupracovníků – příslušníka protektorátní policie Josefa Hory, který motáky vynášel a ukrýval, a zejména Aloise Kolínského, snad dosazeného na Pankrác odbojem, jenž Fučíkovi zajišťoval psací potřeby a klid na práci.

Pečlivě dávkované hrdinství

Podle svědectví trvala práce na knize přibližně dva měsíce, přičemž jednotlivé lístky byly poté schovány na nejrůznějších místech – mimo jiné i ve švestkovém kompotu Horovy sestry.

Po válce se téměř všechny motáky dostaly do vlastnictví Gusty Fučíkové, která osobně rozhodovala o tom, jak budou vydávány. Spolu s obávaným stalinským kritikem a Fučíkovým přítelem Ladislavem Štollem korigovali, vynechávali a přepisovali jednotlivé odstavce tak, aby vznikl dokonalý obraz čítankového hrdiny. Vynechala například pasáž, kde se Fučík přiznává ke snaze „vodit gestapo za nos“ nebo kde píše o vlastním podílu viny za další zatýkání. Odlišné verze, předkládané v různých vydáních, pak byly vysvětlovány nálezy nových motáků.

K odtajnění rukopisu došlo až v roce 1990, kdy byla na základě kriminalistického rozboru potvrzena autenticita Fučíkova rukopisu a zároveň byly vyloučeny pozdější vnější zásahy.

TIP: Julius Fučík: Pravda o odbojáři, který nepromluvil

Z literárního hlediska jde o pozoruhodnou knihu, nepochybně vrchol Fučíkovy tvorby. Tendenční svědectví hrdiny však čekal osud, jaký má většina podobných knih. Z bestselleru, který v padesátých letech nadšeně hltaly tisíce mladých čtenářů, se postupem času stal pouze otravný symbol povinné školní četby.

  • Zdroj textu: II. světová listopad 2012
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Význam utajení si uvědomoval již římský vládce Gaius Julius Caesar, který psal šifrované zprávy z bojiště.

Zajímavosti

Císař Rudolf II. podepsal v roce 1609 dokument, který do značné míry zrovnoprávňoval katolíky, luterány a kalvinisty.

Historie

Korýši skýtají jednoznačně nejčerstvější maso, jaké se vám může na talíři ocitnout. Důvod je prostý. Do vroucího vývaru se vkládají živí.

Revue

SpaceShipTwo VSS Unity na novém testovacím letu jako kluzák

Vesmír
Válka

Zalesněné skály v Číně

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907