Reklama


Robopoeta na pobřeží: Robůtek sám skládá básně a zapisuje je do písku

07.09.2017 - Vilém Koubek

Jistá mladá Britka se rozhodla, že přiměje lidi vnímat autonomní roboty víc jako živé organismy než coby stroje. Vyslala proto do světa stvoření, které skládá poezii

Magisterský projekt studentky Jü-si Liou se jmenuje „Básník na pobřeží“ a jeho hlavním aktérem se stal drobný, roztomilý robot, jenž samostatně objíždí pláže a vnímá při tom své okolí. Ať už slyší lidské hlasy, foukání větru či šumění vln, informace získané z veškerých vjemů využívá ke skládání poezie, kterou pak při pohybu zapisuje do písku.

Netradiční projev umělé inteligence se tak řadí po bok dalších poněkud bizarních robotů současného světa: Sonorskou poušť ve Spojených státech například brázdí vozítko Shybot („shy“ znamená „stydlivý“), jehož jediným úkolem je dostát svému jménu a schovávat se před lidmi.

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama



Reklama

Aktuální články

Některé kočky preferují pravou, některé levou

Věda

Zimní idyla na okraji Zemské brány

Příroda

Vlevo normální mozek, vpravo mozek s pokročilou boxerskou demencí.

Věda

Nejbližší přiblížení k Uranu nastalo 24. ledna 1986, kdy se sonda nacházela 81 500 km nad horní vrstvou Uranovy atmosféry. Během průletu kolem planety sonda objevila 10 dříve neznámých měsíců. Během průletu sonda odeslala k Zemi okolo 8 000 fotografií.

Vesmír
Revue

Robotický zaměstnanec Fabio dostal padáka

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907