Reklama


Rosetta žije! Sonda, která bude zkoumat kometu, se probudila

20.01.2014 - Redakce

Přílet evropské sondy ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko a vysazení přistávacího modulu na povrch budou patřit k vrcholům kosmonautiky v letošním roce

Dnes se po 957 dnech hibernace probudila k životu sonda Rosetta evropské agentury ESA, která je ve vesmíru už od března 2004. První komunikace ze sondy dorazila do řídícího střediska v Darmstadtu v Německu v 19:18 h. Rosetta míří ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko, kam dorazí v srpnu tohoto roku. Následně dojde ke „vstupu na dráhu kolem komety“ – i když by bylo přesnější hovořit o synchronizaci letu obou těles.

A pokud vše půjde podle plánu, 10. listopadu 2014 shodí sonda na povrch vlasatice modul Philae: ke kontaktu má přitom dojít rychlostí 1 m/s. Zařízení se nejprve přichytí dvojicí harpun a poté ještě několika vrtáky. ESA by považovala za úspěch 65 hodin práce na povrchu, ale doufá v několikaměsíční činnost. Rosetta by pak měla mít dostatek pohonných látek pro let ve formaci s kometou do prosince 2015.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ESA

ReklamaReklama

Aktuální články

Vzducholoď Italia, jež se v roce 1928 měla vznést k severnímu pólu, nakonec svého cíle dosáhla, poté však tragicky ztroskotala.

Zajímavosti

Sériová výroba návratových modulů lodí Sojuz

Vesmír

Zámek ční nad obcí Hohenschwangau

Historie

Hlavním receptem na léčbu takzvaného bombového (též šrapnelového) šoku byl klid a odpočinek

Válka

Dron Fury s novým motorem může provádět průzkum 15 hodin

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907