Reklama


Růžová jezera: Neobvyklá hříčka přírody

15.08.2013 - Jan Miklín

Růžová nepatří mezi obvyklé barvy vody, avšak i přes to najdeme po celém světě několik jezer, která mají právě tuto barvu. Co za tím stojí?

V roce 1981 představila společnost IBM světu svůj počítač s celkem nudným označením 5150, který brzy dostal i komerční název – IBM PC.
V roce 1981 představila společnost IBM světu svůj počítač s celkem nudným označením 5150, který brzy dostal i komerční název – IBM PC.

Nejčastějším důvodem zvláštního zbarvení bývají řasy. Růžovou barvu často způsobuje jednobuněčná řasa Dunaliella salina, trochu paradoxně patřící do třídy s českým názvem Zelenivky (Chlorophyceae). Tuto řasu, vyskytující se ve velmi slaných vodách, objevil Michel F. Dunal v roce 1838, o století později proběhly v Sovětském svazu první pokusy s jejím umělým pěstováním. Řasa totiž obsahuje velké množství betakarotenu, látky, využívané pro své antioxidační účinky v kosmetice i zdravotnictví.

Právě tato řasa je důvodem růžové barvy senegalského jezera Retba, ležícího nedaleko Dakaru. 3 km2 velké jezero je využíváno jako zdroj soli, která je zde dobývána stále velmi primitivními technikami. Díky řasám růžové jezera najdeme i v Evropě, konkrétně ve Španělsku, nedaleko středomořského pobřeží. Slaná jezera Laguna Salada de Torrevieja a Laguna Salada de la Mata byla využívána pro získávání soli už ve 14. století, dnes jsou centrem rezervace Parque natural de las Lagunas de La Mata y Torrevieja, založené roku 1989. Žije zde více jak dvě stovky druhů ptáků, z nichž nejatraktivnější jsou bezesporu plameňáci, kterých zde vědci napočítali okolo dvou tisíc.

Tajemství australského jezera

Poněkud záhadnější je ale australské jezero Hillier. Šest set metrů dlouhé jezero, ležící na ostrově Middle Island v souostroví Recherche, objevil roku 1802 britský navigátor a hydrograf Matthew Flinders: růžovou vodní plochu lemovanou bílým pásem solné krusty spatřil z nejvyššího bodu ostrova, dnes po něm pojmenovaného. Dodnes však není uspokojivě vysvětleno, co barvu způsobuje. Obvyklí pachatelé, řasa Dunaliella salina a organizmy z čeledi Halobacteriaceae, ve vodě objeveni nebyli. A zatímco obvykle se po odstání barva ztratí, neboť řasy klesnou ke dnu, v případě vody z Hillier růžová vydrží.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Trpasličí hvězda je jako dobře zateplený dům – dlouho si vystačí i se skromnými zásobami paliva

Vesmír

GAZ 69 je předurčen k drsnému zacházení v těžkých terénních podmínkách – s tímhle autem jednoduše přestanete řešit, kde končí upravená vozovka

Válka

Víska Albinen leží na jihu země v nadmořské výšce 1 300 metrů, na dohled od Matterhornu.

Zajímavosti

Vlevo šaty vyrobené z listí, vpravo herečka Bingbing Fan.

Revue

Mrtvý muž z dnešního Německa, který se zřejmě stal obětí moru doby kamenné

Věda

<p>Ve výjimečných případech jsou rohy starých beranů dlouhé až jeden metr</p>

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907