Reklama

Reklama

Růžová jezera: Neobvyklá hříčka přírody

15.8.2013 - Jan Miklín
Růžová nepatří mezi obvyklé barvy vody, avšak i přes to najdeme po celém světě několik jezer, která mají právě tuto barvu. Co za tím stojí?
Laguna Salada de Torrevieja
jezero Retba
Růžová záhada

Nejčastějším důvodem zvláštního zbarvení bývají řasy. Růžovou barvu často způsobuje jednobuněčná řasa Dunaliella salina, trochu paradoxně patřící do třídy s českým názvem Zelenivky (Chlorophyceae). Tuto řasu, vyskytující se ve velmi slaných vodách, objevil Michel F. Dunal v roce 1838, o století později proběhly v Sovětském svazu první pokusy s jejím umělým pěstováním. Řasa totiž obsahuje velké množství betakarotenu, látky, využívané pro své antioxidační účinky v kosmetice i zdravotnictví.

Právě tato řasa je důvodem růžové barvy senegalského jezera Retba, ležícího nedaleko Dakaru. 3 km2 velké jezero je využíváno jako zdroj soli, která je zde dobývána stále velmi primitivními technikami. Díky řasám růžové jezera najdeme i v Evropě, konkrétně ve Španělsku, nedaleko středomořského pobřeží. Slaná jezera Laguna Salada de Torrevieja a Laguna Salada de la Mata byla využívána pro získávání soli už ve 14. století, dnes jsou centrem rezervace Parque natural de las Lagunas de La Mata y Torrevieja, založené roku 1989. Žije zde více jak dvě stovky druhů ptáků, z nichž nejatraktivnější jsou bezesporu plameňáci, kterých zde vědci napočítali okolo dvou tisíc.

Tajemství australského jezera

Poněkud záhadnější je ale australské jezero Hillier. Šest set metrů dlouhé jezero, ležící na ostrově Middle Island v souostroví Recherche, objevil roku 1802 britský navigátor a hydrograf Matthew Flinders: růžovou vodní plochu lemovanou bílým pásem solné krusty spatřil z nejvyššího bodu ostrova, dnes po něm pojmenovaného. Dodnes však není uspokojivě vysvětleno, co barvu způsobuje. Obvyklí pachatelé, řasa Dunaliella salina a organizmy z čeledi Halobacteriaceae, ve vodě objeveni nebyli. A zatímco obvykle se po odstání barva ztratí, neboť řasy klesnou ke dnu, v případě vody z Hillier růžová vydrží.

Reklama