Reklama


Růžoví ptáci s vodním filtrem: Obrácená „naběračka“ plameňáků

11.07.2016 - Marek Telička

Plameňáci jsou možná nejvýraznější brodiví ptáci, kteří žijí na naší planetě. Čtyři existující druhy se vyskytují v Jižní a Střední Americe, dva v jižní Evropě, Africe a Asii. Obývají mělké mořské zálivy a slaná jezera ve vnitrozemí, ale jsou schopní přizpůsobit se i sladkovodnímu prostředí.
Na plameňácích na první pohled zaujme výrazně růžové až červené zbarvení. Na druhý pohled pak asi sotva přehlédnete mohutný zobák, neobvykle zahnutý dolů téměř v pravém úhlu. Tyto dva výrazné rysy jejich fyziognomie spolu přitom úzce souvisí. Za zbarvení jsou totiž zodpovědné karotenoidy vstřebávané z potravy při jejímž získávání je zobák neocenitelným, dokonale utvářeným nástrojem.

TIP:Ptačí kouzla s vejci aneb Neobyčejná tajemství obyčejných vajec

Plameňáci dokážou filtrovat vodu a získávat z ní potravu. To dělají například i kachny, ale plameňáci jsou jedinými zástupci ptačí říše, kteří tento úkon zvládají hlavou dolů. Skloní krk a ponoří přední část zobáku, ideálně uzpůsobenou pro oddělení bahna a kalu od ostatních složek jezerního dna, pod hladinu. Pak do této neobvyklé naběračky nasávají vodu a na jazyku zachytávají řasy a drobné živočichy. Zobák má po okrajích lamely a plameňák pak jimi vytlačí přebytečnou tekutinu pomocí jazyka ven. Takto nabrat si umí až dvacetkrát ze minutu.

  • Zdroj textu: Příroda 2009/12
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama



Reklama

Aktuální články

Vizualizace zachycuje první známou mezihvězdnou planetku `Oumuamua. Získaná měření naznačují, že `Oumuamua je nejspíš husté, pravděpodobně kamenné nebo dokonce kovové 400 metrů dlouhé těleso, jeho povrch má temně červenou barvu a není pokryt ledem.

Vesmír

Pennsylvania Avenue, Washington (1900 a 2013)

Zajímavosti

Snímek z prosince 1969 zachycuje Mansona během eskorty k předběžnému slyšení u soudu.

Revue

Po elektrických automobilech přicházejí na řadu elektrické náklaďáky

Věda

Obsluha 40mm kanonu Bofors vyhlíží v létě 1944 v Normandii letouny nepřítele

Válka

Vlky, kteří dřív ohrožovali dobytek, lovci v Yellowstonském parku zcela vyhubili – načež došlo k výrazným výkyvům v ekosystému.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907