Smrtonosná cholera: Nákaza, která změnila tvář měst

V polovině 19. století žily tisíce Britů, kteří se přestěhovali do měst, v nuzných podmínkách. Epidemie propukaly v chudinských čtvrtích s železnou pravidelností. Jejich nápor polevil až zásluhou lékaře Johna Snowa, který zjistil, že za šíření cholery může znečištěná voda

10.11.2016 - Tomáš Konečný



Průmyslová revoluce změnila městečka jako Birmingham, Manchester a Glasgow o deseti tisících obyvatel v milionové metropole. V roce 1850 se Británie stala první zemí světa, kde žilo víc lidí ve městech než na venkově. Radikální proměna však měla i stinnou tvář: Většina nově příchozích přežívala ve špinavých brlozích, kde nebyla nouze o epidemie. Splachovací toalety, mýdla a prací přípravky, jež měly stav zlepšit, jej naopak ještě zhoršily – staré výlevky a žumpy totiž dvojnásobnou spotřebu vody nezvládaly. Následovala kontaminace zdrojů pitné vody a časté vlny nemoci.

Podivná teorie

Když Sarah Lewisová z londýnské čtvrti Soho vylila 29. srpna 1854 na Broad Street 40 do výlevky vodu, v níž vyprala oblečení své dcery trpící cholerou, netušila, že tak způsobí epidemii. Lékař John Snow se později jako jeden z mála odvážil do zamořené oblasti vydat, aby ověřil svou „podivnou“ teorii o šíření nemoci prostřednictvím vody. Tehdejší vědci totiž mechanismu propukání epidemií přesně nerozuměli a jako řešení doporučovali zasažené lokality neprodyšně uzavírat, než nákaza odezní.

TIP: Ignác Filip Semmelweis: Nesnesitelný průkopník hygieny v medicíně

Ve snaze najít, co oběti spojuje, a odhalit tak příčinu onemocnění začal doktor Snow sestavovat seznam všech postižených osob. A poté doložil, že každá z 632 obětí pila vodu ze studny, kterou kontaminovala propouštějící odpadní jímka v Broad Street 40. Osm dní po vypuknutí nákazy pak se značným úsilím přesvědčil úřady, aby byla z pumpy odmontována klika. Ačkoliv mnozí označovali podobné opatření za zbytečné, další běh událostí dal vědci za pravdu – šíření nákazy se zastavilo. Jednalo se o skutečný průlom v medicíně, uvážíme-li navíc fakt, že k němu došlo celých třicet let před objevem bakterie cholery.

Zdraví čili čistá voda 

Čtyři roky po Snowově výzkumu započala radikální asanace britských měst s cílem vybudovat zásobárny nezávadné vody. V Londýně vznikla pod vedením inženýra Josepha Bazalgetteho dodnes fungující kanalizační síť, na niž se spotřebovalo 318 milionů cihel: Měří celkem 2 100 km a její tunely vejčitého průřezu zajišťují, že se uvnitř neusazují nánosy a nečistoty. 

Typicky britským odkazem na přelomový objev se stala hospoda v Soho nesoucí Snowovo jméno, vedle níž se nachází ona pumpa s odmontovanou klikou. V roce 2003 zvolili čtenáři časopisu Hospital Doctor neúnavného badatele největším lékařem všech dob – až na druhém místě jej následoval Hippokrates. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci