Reklama


Sovětský svaz vypustil Voschod 1

- Martin Reichman

12 . 10 . 1964

12. října 1964 vypustil Sovětský svaz Voschod 1 - první kosmickou loď s vícečlennou posádkou. Zároveň se jednalo o první let kosmonautů bez skafandrů.

Nebezpečný Voschod

Po předchozích letech úspěšného programu Vostok byl urychleně (z politických a prestižních důvodů) připraven konstrukční kanceláří Koroljova (předchůdce dnešní RKK Eněrgija) nový typ lodě pro vícečlennou posádku. Loď vážící 5 320 kg s typovým označením 11F63 nebyla vybavena záchranným systémem a let byl velice riskantní.

TIP: Proč Sověti tolik potřebovali Voschod? Pro první výstup do vesmíru

Voschod 1 odstartoval ráno 12. října 1964 z kosmodromu Bajkonur. Celý let trvající 24 hodin byl řízen automaticky bez zásahů kosmonautů, kteří jej absolvovali bez skafandrů, v lehkých sportovních oblecích.

Kosmonauti během letu pociťovali nevolnost žaludku z beztížného stavu. Přesto plnili připravený program - trojice prováděla ve stísněných prostorách různá pozorování, odběry krve a měření tlaku, studovala změny zraku, citlivosti hmatu apod. Rovněž poslala pozdrav sovětským sportovcům na olympiádě v Tokiu a povzbudila příslušníky Vietkongu v boji proti Američanům v jihovýchodní Asii.

Hladké přistání na padácích

Voschod 1 se během letu pohyboval ve výšce 178 - 408 km nad Zemí. Po 17 obletech Země začala loď brzdit a návratový modul s posádkou na padácích přistál ráno 13. října 1964 na území Kazachstánu, 312 km na severovýchod od Kustanaje.

Vůbec poprvé se tak sovětští kosmonauti na Zemi vrátili přímo na palubě lodi, zatímco v programu Vostok se vždy katapultovali. Jakmile do řídícího střediska dorazila zpráva, že jsou všichni tři v pořádku, propuklo nadšení. „Je vůbec možné, že se vrátili bez jediného škrábnutí?“ opakoval prý nevěřícně Koroljov.

 

  • Zdroj textu: Wikipedia, Tajemství vesmíru
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Zajímavosti

Paříž je pojmenovaná podle keltského kmene známého jako Parisii. Nejstarší osídlení se datuje do roku 4200 př. n. l.

Cestování

Konopí stále častěji nachází uplatnění v medicíně

Věda

Odvedl krysař děti na Moravu?

Historie

Nejnovější test motoru pro nosnou raketu systému SLS

Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907